Podróbki win trafiają na nasze stoły częściej, niż myślimy. Jak poznać dobre wino?

Martyna Kraus 26.07.2016
Jak poznać podróbkę wina?
Fotografia: East News

Mogą być szkodliwe dla zdrowia, a już na pewno gwarantują nam ból głowy. 

W ciągu ostatnich kilku lat znacząco przybyło podróbek win. Producenci takich trunków nie są w stanie zagwarantować nam niczego innego, jak tylko ból głowy, a być może i brzucha. Do podróbek win, które dostarczają do sklepów, są dodawane szkodliwe substancję, które zagrażają naszemu zdrowiu. 

Rozcieńczone wodą wino to jedno, ale to z dodatkiem sztucznych słodzików lub chemikaliów, których normalnie używa się do produkcji środków czystości, to już całkiem inna sprawa. Podróbki win są po prostu niezdatne do picia. Ich historia w świecie win jest jednak tak stara, jak antyczna Grecja i starożytny Rzym, bo już wtedy zaczęto obmyślać nowe patenty na to, jak zbić cenę produktu, a zachować smak podobny do oryginału. Na szczęście tradycja oszukiwania smakoszy jest tak stara, to i metody rozszyfrowywania oszustów są znane.

Papier wszystko zniesie

Poszukiwania tropów powinniśmy zacząć już od etykiety. Rodzaj papieru i opis produkty mogą nam wiele powiedzieć. Poznamy po nich, skąd tak naprawdę pochodzi wino. Przecież żaden Australijczyk czy Francuz nie będzie robił błędów gramatycznych i ortograficznych w swoim rodzimym języku, a takie często można wyśledzić na etykietkach. A co innego Chińczyk drukujący w pośpiechu opis wina. Ponadto, trzeba pamiętać, że dobre wino ma swoją cenę. To wypijane ze znajomymi na balkonie nie musi kosztować majątku, ale jeśli cena wydaje nam się zbyt okazyjna, to najprawdopodobniej sięgamy właśnie po podróbkę.

Jeżeli wino, które pijesz dziwnie smakuje, odstaw je natychmiast. W przeciwnym razie zapłacisz za wieczór nie tylko tym, co masz w portfelu, ale także zdrowiem. Stawiajmy na zdrowy rozsądek. Za niska cena, to w zasadzie pewne oszustwo – podpowiada Clare Reeves, założycielka portalu Datemywine.com.

Niezależnie od tego czy kupujemy wino do obiadu z rodziną, na specjalną okazję czy wręcz ma być to inwestycja, która poleżakuje przez kilka lat, dobrze jest trzymać się sprawdzonych źródeł i kupować trunki tylko u zaufanych sprzedawców. Znane sieci supermarketów też raczej nie mogą pozwolić sobie na serwowanie klientom podróbek. Co więcej, nieuczciwi sprzedawcy mogą chcieć nas oszukać i sprzedać nam wino po znacznie wyższej cenie, niż się za nie należy. Jeżeli kupujemy naprawdę drogą butelkę i dobry rocznik, powinniśmy także zrobić małe śledztwo i zorientować się w cenach produktów w Internecie, a także zasięgnąć opinii fachowców. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów