Podjadanie między posiłkami nie zawsze jest złe. Dietetyczka wskazuje na "najgorsze" i "najlepsze" przekąski

Anna Respondek 07.08.2017
Bakalie
Fotografia: Pixabay

Niemal we wszystkich poradnikach zdrowego odżywiania i odchudzania, pojawia się zapis o kategorycznym zakazie podjadania między posiłkami. Słusznie? 

Według większości specjalistów od zdrowego odżywiania, w ciągu dnia najlepiej zjeść pięć posiłków. Należy pamiętać o tym, że jednym z najważniejszych jest śniadanie, które ma zapewnić organizmowi odpowiednią dawkę energii na cały dzień. A co jeśli mamy ochotę na "małe co nieco" między posiłkami? Jak się okazuje, nie jest to aż takie niezdrowe, jeśli wybiera się odpowiednią przekąskę.

Dziennikarze Businessinsider.com.pl postanowili zapytać dietetyczkę, Kim Larson o to, na jakie produkty postawić, jeśli chce się zjeść coś między posiłkami. Według stworzonej przez nią listy, wszystko to, co lubimy najbardziej, jest najmniej zdrowe. Ale można znaleźć dla frytek czy precli odpowiednie zastępstwo. Oto lista przekąsek uporządkowanych od najmniej zdrowych, do tych, które nie zaszkodzą naszemu zdrowiu. 

Frytki
Fotografia: Pixabay

Chipsy, krakersy i frytki

Jedząc te "pyszności" dostarczamy organizmowi jedynie pustych kalorii. Duża ilość tłuszczy i soli nie wpłynie korzystnie na nasze zdrowie. Po zjedzeniu takich przekąsek, czujemy się nasyceni jedynie przez chwilę. Produkty te tracą wszelkie wartości odżywcze podczas produkcji. 

Wszelkie fast-foody należy od razu skreślić z listy przekąsek - mówi Larson

Granola, batoniki energetyczne

Dietetyczka radzi, aby przygotować granolę samemu w domu, zamiast kupować tą dostępną w sklepie. Nie zajmuje to tak wiele czasu, a będzie znacznie bardziej odżywcze. Gotowe batoniki energetyczne zawierają duże ilości cukrów i tłuszczy, a niewiele wartości odżywczych.

Precle
Fotografia: Pixabay

Ciasteczka, bułeczki, precle

Piekarnia to miejsce, w którym człowiek wodzony jest na pokuszenie. Świeżo wypieczone przysmaki zachęcają do kupienia swoim zapachem i wyglądem. Jednak nie ma w nich nic zdrowego. Podobnie jak chipsy czy krakersy są mocno przetwarzane i przez to nie wnoszą do naszej diety niczego wartościowego.

Zapiekanki i pizzeriny

Według Larson, większość tego typu produktów jest mrożona zaraz po przygotowaniu. Często zawierają duże ilości sody, soli i tłuszczów. Drożdżowe ciasto również nie służy naszemu zdrowiu. Najlepiej zrezygnować z nich zupełnie. 

Deser
Fotografia: Pixabay

Jogurtowo-owocowe desery

Gotowa granola i dosładzane jogurty to największy problem tego typu deserów. Choć na pierwszy rzut oka wydają się zdrowie, nie należy spożywać ich codziennie. 

To nie jest najgorszy wybór przekąski, ale też nie polecałabym jeść takich deserów codziennie - mówi dietetyczka. 

Sorbety

To doskonała i bardzo odświeżająca przekąska, a najlepsze w niej jest to, że możemy ją zrobić w domu i to niewielkim kosztem. Nie zawierają cukru, a w gorące dni potrafią schłodzić organizm dużo bardziej niż lody. 

Mieszanka studencka

Podobnie jak granolę czy sorbet, możemy ją przygotować w domu. Te kupione w sklepie, zawierają składniki słabej jakości. Przygotowując przekąskę w domu, możemy wybrać do niej nasze ulubione orzechy, płatki czy suszone owoce. Bakalie zawierają dużo tłuszczów i białka, a nienasycone kwasy tłuszczowe, w odpowiednich ilościach, są dobre dla zdrowia. W dietach wegańskich orzechy zastępują białko pochodzenia zwierzęcego.  

Warto postawić na zdrowie przekąski, dzięki temu można sobie dogadzać bez wyrzutów sumienia. ;)

giphy-downsized (1)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów