Po wodę mineralną najlepiej do dyskontów. Naukowcy już wiedzą, które są najlepsze

Redakcja 12.05.2017
Woda
Fotografia: Pixabay

Spośród ośmiu marek wybrano te najlepsze. Wyniki są zaskakujące. 

Naukowcy ze Szkoły Głównej Gospodarska Wiejskiego i Polskiego Instytutu Badań Jakości sprawdzili, która woda mineralna jest dla nas najlepsza. 

Badacze postanowili wyjść naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, których stać na wybór produktu nie biorąc pod uwagę wyłącznie kryterium cenowego. Dlatego postanowili bliżej przyjrzeć się wodom, które znaleźć możemy na sklepowych półkach. Ocenie poddano osiem marek mineralnych wód gazowanych: Saguaro, Kropla Beskidu, Polaris Plus, Nałęczowianka, Sudety, Cisowianka, Żywiec Zdrój i Polanica.

Rośnie świadomość odnośnie jakości produktów spożywczych. Jest ona wzmacniania także przez powstanie mody na zdrowy styl życia. Tym samym Polacy chcą wiedzieć, co oferują im producenci żywności i jakiej jakości są to produkty - czytamy na Badaniajakości.pl. 

Do przeprowadzenia badań wyznaczonych zostało 10 naukowców z SGGW, którzy oceniali wodę pod względem 14 parametrów. Została ona zakupiona w sklepach, w opakowaniach 6 butelek 500 ml w każdej zgrzewce. Każda z próbek została poddana badaniom dwukrotnie. 

W teście nie oceniono zawartości składników mineralnych, a 14 parametrów dotyczących zapachu (ostry, orzeźwiający, neutralny, obcy) i smaku (słodki, kwaśny, gorzki, słony, cierpki, metaliczny, orzeźwiający, szczypiący, neutralny, obcy). 

Jak czytamy na Badaniajakosci.pl, każdy z parametrów mierzony był na skali 10-punktowej, gdzie wartość 0 oznaczała całkowitą niewyczuwalność, a 10 - bardzo silny smak lub zapach. Gdy już naukowcy zasmakowali w wodzie, ocenili ją i wyciągnęli wnioski, przyszedł czas na głosowanie i podsumowanie wyników. 

giphy-downsized (6)

Dyskonty górą

Pierwsze miejsce ex aequo zajęły wody mineralne Jurajski Potok Saguaro i Kropla Beskidu, które uznane zostały za najlepsze spośród wszystkich badanych. Na drugiej pozycji uplasowały się Polaris Plus, Nałęczowianka i Sudety. Miejsce na podium zamknęły Cisowianka oraz Żywiec Zdrój. Co ciekawe, pierwsze i drugie miejsce zajęły wody, które produkowane są dla popularnych dyskontów. Wodę Saguaro zakupimy w Lidlu, wodę Polaris Plus w Biedronce.

Wybierając wodę w sklepie warto kierować się nie tylko jej zapachem i smakiem, ale i składem. Woda jest przecież istotnym składnikiem naszej diety. Choć sama w sobie nie dostarcza nam energii, ma zbawienny wpływ na nasz organizm. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów