Pijemy coraz mniej herbaty. Powody tego są naprawdę bardzo zaskakujące

Martyna Kraus 11.08.2016
Hebrata
Fotografia: Pixabay

Ten od wieków znany napój cieszy się coraz mniejszą popularnością. 

Nastawić wodę, wrzucić torebkę do filiżanki, zalać ją wrzątkiem i wyciągnąć po kilku minutach parzenia – ot cała filozofia współczesnego przenia herbaty. Oczywiście może to być wysublimowany rytuał, jednak jego codzienna wersja nie jest niczym skomplikowanym.

Okazuje się jednak, że mimo wszystko młodzi ludzie piją coraz mniej herbaty i z każdym rokiem traci ona na popularności. Liczby nie kłamią - w Wielkiej Brytanii od 2013 do 21015 roku sprzedaż tego napoju spadła aż o 14%. Szacuje się, że do końca 2016 roku ma spaść o kolejne 5%. Jednak nie jest to tendencja tylko na wyspach, ale na całym świecie. 

Podobno herbata źle wpływa na zdrowie 

Jak informuje Theguardian.com, zaniepokojeni tym zjawiskiem specjaliści twierdzą, że młodzi ludzie nie piją herbaty w trosce o swoje zdrowie i zęby. Badania przeprowadzone przez ośrodek Mintel wskazują, że młodzież chce uniknąć spożywania zbyt dużej ilości teiny, szczególnie wieczorami, a także boi się powstawania ciemnych plam i osadu na zębach. Z tym stwierdzeniem nie zgadza się jednak futurolog Morgaine Gaye, która uważa, że problem leży znacznie głębiej. Jej zdaniem młodzi ludzie chcą pokazać światu, jak bardzo dbają o swoje zdrowie i nawyki żywieniowe. Mimo tego, że od czasu, do czasu jedzą pączki, to jednak są pokoleniem, które znacznie więcej uwagi niż poprzednie poświęca zdrowemu odżywianiu i zdrowemu trybowi życia. 

Okazuje się też, że obecnie młodzi ludzie zdecydowanie chętniej sięgają po napoje, które mają więcej witamin, oczyszczają organizm lub mają właściwości lecznicze. Znacznie większą popularnością cieszą się świeżo wyciskane soki owocowe, zioła, woda kokosowa i najzwyklejsza woda mineralna.

Jak widać pogoń za zdrowiem opanowuje wszystkie dziedziny naszego życia. Oby tylko nie stała się obsesją lub kolejną koniecznością, którą będziemy wykonywać z poczucia obowiązku.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów