Picie wody może być szkodliwe. Nowe badania wskazują, ile szklanek dziennie naprawdę powinniśmy pić

Katarzyna Leszczyńska 02.01.2018
Picie za dużej ilości wody może być niebezpieczne dla organizmu
Fotografia: pixabay.com

Najnowsze wyniki badań są zaskakujące.

Mówi się, że człowiek powinien wypijać około 2 litrów wody dziennie. Oczywiście należy pamiętać, że jej ilość zależy od tego, jak dużo wody wydalamy z naszego organizmu, np. podczas ćwiczeń. Okazuje się jednak, że czasami możemy potrzebować jej znacznie mniej, niż nam się wydaje. Najnowsze wyniki badań nie pozostawiają wątpliwości, że zbyt duża ilość wody może być dla nas szkodliwa.

Picie wody może przynieść wiele pozytywnych skutków. Ludzki organizm w 60% składa się właśnie z wody. Dlatego też niezwykle istotne jest uzupełnianie jej braków. Istnieje jednak również takie zjawisko jak „zatrucie wodą”. I polega dokładnie na tym samym, co zatrucie alkoholowe – może mieć tylko mniej widoczne skutki. Trudno jednak stwierdzić, czy mniej szkodliwe.

Nie można pić zbyt dużo wody

Za duża ilość wody może prowadzić do zatrucia

Zatrucie wodą polega na zwiększaniu się ilości wody we krwi. Gdy jest jej za dużo, może ona wypłukiwać z organizmu sód, który jest bardzo ważnym składnikiem mineralnym. Jest to pierwiastek istotny przede wszystkim dla naszego serca. Brak równowagi pomiędzy odpowiednią ilością sodu a wodą może doprowadzić nawet do hiponatremii, czyli chorobowego stanu obniżenia sodu w surowicy krwi.

Osoby, które chorują na hiponatremię mogą być narażone na obrzęki mózgu, bóle głowy, nudności, skurcze mięśni, a w zaawansowanym stadium choroby nawet padaczkę lub śmierć. Dlatego też należy uważać, żeby nie wypłukać całej ilości sodu z organizmu. Zdaniem naukowców na zatrucie wodą narażeni mogą być przede wszystkim ci, którzy zaawansowanie ćwiczą i wówczas piją nadmierne ilości wody. Żeby to zrównoważyć, warto przyjmować napoje izotoniczne, które w swoim składzie mają elektrolity.

Trzeba też ostrożnie wyważyć picie co chwilę z prawdziwą potrzebą nawodnienia organizmu. Nie chodzi o to, żeby nie pić, gdy czujemy się spragnieni. Czasami jednak odruchowo sięgamy po butelkę z wodą, co w niewielkich ilościach nie jest złe, ale pijąc ją nieustannie, możemy doprowadzić nasz organizm do opłakanych skutków. Lekarze w większości wskazują 6-8 szklanek jako bezpieczną ilość wody każdego dnia. 

Bezpieczna ilość wody każdego dnia to 6-8 szklanek
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów