Do czego wykorzystać olej lniany? Najpopularniejsze sposoby na zastosowanie najzdrowszego z tłuszczów

Katarzyna Leszczyńska 19.03.2018
Olej lniany
Fotografia: Shutterstock.com

Olej lniany uznawany jest przez lekarzy za najzdrowszy z tłuszczów roślinnych. Można go stosować na zimno jako dodatek do dań i deserów, ale również w kosmetyce.

Olej lniany uznawany jest za jeden z najzdrowszych tłuszczów roślinnych. Lekarze nie mają wątpliwości co do jego zbawiennego działania na ludzki organizm. Posiada wiele właściwości prozdrowotnych. Przede wszystkim dlatego, że przetwarzany jest z nasion lnu, uznawanych za tzw. superfood, czyli zdrowy produkt o zbawiennych właściwościach.

Olej lniany można kupić w sklepach ze zdrową żywnością lub w aptekach. Jego cena, w zależności od wielkości buteleczki, w której się znajduje, waha się w granicach 15-30 złotych. Warto jednak wydać tyle, patrząc na zbawienne właściwości oleju lnianego zarówno na nasze zdrowie, jak i urodę. Ten  najzdrowszy z tłuszczów może być bowiem wykorzystywany zarówno w diecie, jak i kosmetyce. Trudno się dziwić temu, że jest zbawienny dla ludzkiego organizmu. W końcu przetwarzany jest z jednego z najpopularniejszych superfoodów - siemienia lnianego, które ma wiele cennych właściwości. W jaki sposób można stosować olej lniany?

Olej lniany do sałatek

Jednym z najpopularniejszych zastosowań oleju lnianego jest używanie go jako dressing do wszelkiego rodzaju sałatek. Stosuje się go niemalże tak samo jak oliwę, a do tego ma delikatniejszy smak. Oprócz dodatku do warzyw, można go wykorzystywać także w zimnych sosach, pastach do kanapek, a  nawet jako dodatek do chleba.

Zobacz także: Pomaga w walce z kilogramami i jest bardzo zdrowy. Zielony jęczmień - właściwości i zastosowanie

Olej lniany do deserów

Co ciekawe, olej lniany, choć jest tłuszczem, często wykorzystywany jest jako dodatek do deserów. Świetnie sprawdzi się jako jeden ze składników owsianki lub musli czy owocowych koktajli. Jego niewielka ilość nie powinna zaburzyć smaku deseru, natomiast nada mu bezcennych właściwości. Śmiało można go miksować z różnymi jogurtami, maślankami, kefirami, a nawet sokiem z cytryny i wodą.

Olej lniany jako maska do włosów

Olej lniany wykorzystywany jest nie tylko w kuchni. Bardzo szerokie zastosowanie ma również w kosmetyce. Olej lniany doskonale sprawdzi się jako naturalny krem do twarzy. Nawilży ją i nada jej elastyczności. Oprócz tego często spotyka się z zastosowaniem oleju lnianego na włosy. Dzięki stworzeniu z niego maski i nałożeniu jej na nasze kosmyki, sprawimy, że staną się one nawilżone i lśniące.

Zobacz także: Gwiazdy ją pokochały! Maseczka z siemienia lnianego nada skórze blasku i ochroni ją

Olej lniany – dawkowanie

Gdy wiemy już, w jakiej formie możemy spożywać olej lniany, warto przejść do jego dawkowania. Każdy dorosły człowiek, żeby zobaczyć efekty tego najzdrowszego z tłuszczów, powinien spożywać w granicach 2-6 łyżek. Co ciekawe, dzieci i młodzież mają znacznie większe zapotrzebowanie na olej lniany niż osoby dorosłe. Zwłaszcza w dzisiejszych czasach, gdy wśród milusińskich panuje wysoki odsetek nadwagi. W przeciwieństwie do wszelkiego rodzaju leków, tego naturalnego nie da się przedawkować.

Zobacz także: Kalkulator BMI: jak obliczyć współczynnik masy ciała? Po co obliczać BMI i jakie są normy?

Czy można podgrzewać olej lniany?

Oleju lnianego za nic w świecie nie można podgrzewać! Można go spożywać wyłącznie na zimno, ponieważ inaczej traci swoje cenne właściwości. Do smażenia i pieczenia o wiele lepiej stosować tłuszcze, które mają wysoki punkt dymienia. Dzięki temu, podczas obróbki termicznej nie wytworzy nam się szkodliwy dla naszego organizmu związek chemiczny. Dlatego lepiej kierować się złotą zasadą – do sałatek olej lniany, a do smażenia np. olej kokosowy rafinowany.

Zobaczcie w poniższej galerii, jakich produktów lepiej nie wkładać do lodówki:

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów