Olej lniany jest coraz popularniejszy, nie tylko w kuchni. Ma zbawienne właściwości dla naszego organizmu

Katarzyna Leszczyńska 19.03.2018
Olej lniany
Fotografia: Shutterstock.com

Olej lniany pozyskiwany jest z nasion lnu. Siemię lniane uznawane jest natomiast za tzw. superfood, czyli zdrowy produkt o niezwykłych właściwościach. 

Olej lniany pozyskiwany jest z nasion lnu i uznawany jest przez lekarzy jako najzdrowszy z tłuszczów roślinnych. Przede wszystkim dlatego, że siemię lniane, z którego jest przetworzony, zaliczane jest do tzw. superfoods, czyli zdrowych produktów o niezwykłych właściwościach. Dzięki temu również sam olej lniany ma wiele korzystnych właściwości dla zdrowia i urody.

Olej lniany zazwyczaj kupić możemy w sklepach ze zdrową żywnością lub aptekach. Jego cena waha się w granicach 15-30 złotych. Warto jednak w niego zainwestować. Cena zależy też od wielkości buteleczki, w jakiej jest przechowywany. Trzeba jednak podkreślić, że choć wydaje się wygórowana, przekłada się na wartość produktu. Olej lniany ma szereg zbawiennych właściwości.

Zobacz także: Siemię lniane ma same zalety i jest bardzo zdrowe. Proste sposoby na jego przygotowanie

Olej lniany – trawienie i odchudzanie

Główną rzeczą, z jaką olej lniany radzi sobie doskonale jest trawienie. Oczyszcza jelita i ma zbawienny wpływ na przyspieszenie metabolizmu. Dlatego warto stosować go, gdy mamy problem z przewodem pokarmowym, ale również jako jeden ze składników podczas diet odchudzających. Oprócz tego, że przyspiesza metabolizm, redukuje również tkankę tłuszczową. Korzystnie wpływa też na odtłuszczanie wątroby. 

Olej lniany – właściwości zdrowotne

To jednak nie sama sylwetka jest powodem, dla którego powinniśmy wprowadzić do diety olej lniany. Doskonale wpływa na układ krwionośny, obniża poziom złego cholesterolu we krwi i chroni przed chorobami serca, miażdżycą i zawałem. Olej lniany reguluje też pracę układu nerwowego. Siemię lniane bogate jest w kwasy Omega-3, które odpowiadają za pracę mózgu. Dzięki temu olej lniany chroni przed takimi chorobami jak: Alzheimer, Parkinson oraz stwardnienie rozsiane.

Olej lniany budwigowy

Myśląc o właściwościach prozdrowotnych oleju lnianego, nie można nie wspomnieć o diecie dr Budwig. Niemiecka biochemiczka stwierdziła, że tego typu tłuszcz warto stosować w połączeniu z twarogiem. Taka mieszanka może korzystnie wpłynąć na walkę z wieloma chorobami, a także ich zapobieganie. Wśród nich uczona wymieniła m.in.: nowotwory, Alzheimera, stwardnienie rozsiane, choroby reumatyczne oraz schorzenia układu krążenia.

Zobacz także: Jest coraz popularniejszy nie tylko w kuchni. 5 sposobów na stosowanie oleju kokosowego w kosmetyce

Warto też wskazać tu na alergie. Zdaniem dr Budwig, olej lniany w połączeniu z twarogiem może pomóc w walce z najpopularniejszym schorzeniem dzisiejszych czasów. Olej lniany budwigowy trzeba spożywać na zimno, ponieważ dzięki temu nie traci swoich cennych właściwości. Obecnie wielu lekarzy potwierdza, że badania dr Budwik są prawdziwe i naprawdę przynoszą niezwykłe efekty.

Olej lniany na twarz

Olej lniany doskonale sprawdza się również w łazience. Dzięki jego właściwościom możemy poprawić stan naszej skóry i włosów. Olej lniany działa lepiej niż niejeden krem nawilżający. Odżywi naszą skórę i nada jej elastyczności. Jeżeli chodzi o stosowanie go na twarz, tutaj znacznie lepiej może jednak sprawdzić się siemię lniane w nieprzerobionej postaci. Wystarczy stosować je jako maseczkę z siemienia lnianego na twarz.

Olej lniany na włosy

Jeżeli chodzi o stosowanie oleju lnianego na włosy, wzmocni nasze kosmyki i nada im blasku. Warto go stosować przede wszystkim, gdy mamy wysuszone i rozdwojone końcówki. Olej lniany może nam pomóc również w walce z łamliwymi paznokciami. Maczając w nim paznokcie sprawimy, że będą one twardsze i zapobiegniemy ich przebarwieniu.

Jak widać zatem, olej lniany ma wiele cennych właściwości. Podobnie jak olej kokosowy, warto stosować go zarówno w kuchni, jak i dbając o urodę. Naukowcy wskazują olej lniany jako ten najzdrowszy spośród wszelkiego rodzaju tłuszczów. Warto zatem im uwierzyć i wypróbować go w swojej diecie. Zwłaszcza, że ma naprawdę różnorodne zastosowanie.

Zobaczcie w poniższej galerii, jakie produkty utrudniają odchudzanie:

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów