3 najpopularniejsze zastosowania oleju kokosowego. Dlaczego warto w niego zainwestować?

Katarzyna Leszczyńska 14.03.2018
Olej kokosowy - zastosowanie
Fotografia: Shutterstock.com

Olej kokosowy kojarzony jest przede wszystkim z kuchnią. Okazuje się jednak, że ma szerokie zastosowanie nie tylko do smażenia.

Olej kokosowy nie od dziś uznawany jest za najzdrowszy z tłuszczów. Większości ludzi kojarzy się jednak z kuchnią i zamiennikiem wszelkiego rodzaju oliw do smażenia. Okazuje się, że ma on znacznie więcej możliwości i może być zbawienny dla całego naszego organizmu oraz wyglądu.

Olej kokosowy ma szereg zastosowań, o których większość ludzi nie ma zielonego pojęcia. Smażenie to zaledwie kropla w morzu właściwości tego najzdrowszego z tłuszczów. Podczas gdy większości z nas tego typu olej kojarzy się przede wszystkim z kuchnią i gotowaniem, okazuje się, że może on być szeroko stosowany, m.in. w kosmetyce. Nie uwierzycie, jak różnorodne ma on zastosowanie.

Olej kokosowy do smażenia

Zacznę od tego, z czym olej kokosowy kojarzy się najbardziej. Oczywiście wszyscy wiedzą, że można nim zastąpić inne, mniej zdrowe tłuszcze, których używamy do smażenia i gotowania. W tym celu zazwyczaj powinniśmy sięgać po olej kokosowy rafinowany. Można go dostać obecnie w niemal każdym sklepie spożywczym. Jego cena też nie jest wygórowana, ponieważ waha się w granicach 10-15 złotych.

Zobacz także: Przez miesiąc codziennie jedli olej kokosowy. Wyniki eksperymentu były zaskakujące

Dlaczego olej kokosowy rafinowany najlepiej nadaje się do smażenia? Posiada on tzw. punkt dymienia. To oznacza, że rozkłada się na kwasy tłuszczowe i glicerol dopiero w granicach 180-200 stopni. Taki rozpad natomiast jest bardzo szkodliwy dla zdrowia, dlatego do smażenia i pieczenia zaleca się używanie takich tłuszczy, które punkt dymienia mają naprawdę wysoki. W tym wypadku tak jest.

Olej kokosowy na włosy

Jednym z najbardziej popularnych sposobów używania oleju kokosowego w pielęgnacji jest nakładanie go na włosy. Tutaj warto jednak postawić już na ten w wersji nierafinowanej. Choć jego cena waha się w granicach 30-40 złotych i można go dostać w sklepach ze zdrową żywnością i Internecie, warto zainwestować. Po pierwsze, z reguły jest go więcej niż tego, który możemy dostać w pierwszym, lepszym sklepie. Po drugie, nie używa się do jego produkcji środków chemicznych i jest tłoczony na zimno, przez co jest o wiele zdrowszy niż jego wersja po rafinowaniu.

Jak stosować olej kokosowy na włosy? Przede wszystkim na zasadzie maski lub odżywki. Wystarczą 3-5 łyżeczek tłuszczu, w zależności od długości naszych kosmyków. Należy zwilżyć włosy, następnie nałożyć na nie olej i zawinąć ręcznikiem. Tak zastosowaną maskę warto zostawić na całą noc. Rano należy dokładnie umyć włosy szamponem i wypłukać. Olej kokosowy na włosy można stosować również jak odżywkę. W przeciwieństwie do tych sklepowych, trzeba jednak najpierw położyć odżywkę, a potem umyć głowę szamponem.

Olej kokosowy na twarz

Najzdrowszy z tłuszczów swoje zastosowanie ma również na skórę. Przede wszystkim na twarz. Olej kokosowy działa bowiem lepiej niż niejeden krem nawilżający. W tym wypadku również stosujemy go w charakterze maski. Zawiera w sobie dwa istotne dla cery kwasy tłuszczowe: laurynowy i kaprylowy. Dzięki temu świetnie radzi sobie z wszelkimi niedoskonałościami skóry, w tym trądzikiem, ponieważ są one naturalnym lekiem przeciwbakteryjnym.

Zobacz także: Wszystko, co powinniśmy wiedzieć o olejach w pielęgnacji skóry i włosów

Olej kokosowy jest również zbawieniem dla wszystkich pań, które chcą zadbać o młody wygląd skóry. Wzmacnia włókna kolagenowe, które odpowiadają za tworzenie się zmarszczek. Dzięki jego stosowaniu będzie można cieszyć się zdrową i lśniącą cerą znacznie dłużej. Olej kokosowy sprawdzi się też doskonale jako ochrona przed promieniowaniem UV, zanieczyszczeniami powietrza, nieprawidłową dietą oraz stresem.

Jak widać zatem, olej kokosowy ma zastosowanie w naprawdę wielu przypadkach. To naturalny balsam, lek i tłuszcz. I choć kosztuje nieco więcej niż inne specyfiki, warto w niego zainwestować. Zwłaszcza, że jest uniwersalny i dzięki temu będziemy mogli wykorzystywać go do różnych rzeczy, zarówno w kuchni, jak i w łazience.

Zobaczcie w poniższej galerii, jakich produktów lepiej nie wkładać do lodówki:

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów