Obalono popularny mit dotyczący wielkości talerzy, na których podajemy jedzenie

Redakcja 10.03.2017
Mała porcja
Fotografia: Pixabay

Według starego dowcipu najskuteczniejsza dieta na świecie nazywa się "MŻ - Mniej Żreć". I trudno się z tym nie zgodzić.

Jedzenie na małych talerzykach miało być gwarancją chudnięcia. Dietetycy znani z mediów, od co najmniej dekady zalecali oszukiwanie mózgu poprzez nakładanie sobie obiadu na talerzyk śniadaniowy.

Organizm dostawał ponoć sygnał - nie jesteś już głodny, zjadłeś cały talerz jedzenia. Trik polegał na tym, że mniejsza niż zwykle porcja miała wystarczyć do oszukania łaknienia. Okazuje się, że ta z pozoru sprytna metoda jest zgubna i może doprowadzić do tycia

Giphy.com

Mały talerz jest zgubny

Dziennikarze Channel 4, którzy opowiedzieli o sensacyjnym odkryciu w drugim odcinku siódmego sezonu programu "Food Unwrapped", przeprowadzili prosty eksperyment. Dokładnie policzyli, ile jedzenia zjada osoba konsumująca z dużego talerza, a ile osoba jedząca z małego - uwzględniając ewentualne dokładki.

Doświadczenie nie dostarczyło dowodu na to, że małe talerzyki zmniejszają ilość spożywanego jedzenia. Wręcz przeciwnie, uczestnicy z talerzykami śniadaniowymi w dłoniach zjedli prawie dwa razy więcej niż pozostali. Mniejsza powierzchnia naczynia zachęca do nakładania sobie dokładek - bo przecież i tak zjedliśmy mniej niż zwykle.

Pozytywne opinie o diecie z małego talerzyka, które są tak chętnie przetwarzane i rozpowszechniane przez media na całym świecie, pochodzą od jednego zespołu badawczego, a więc nie są obiektywne - podaje serwis DailyMail.com.

Dziennikarze Channel 4 nie wykluczają jednak możliwości schudnięcia po jedzeniu z talerzy śniadaniowych. Uda się to każdemu, kto nie będzie jadł dokładek. Ale jeśli ktoś może poszczycić się tak silną wolą, równie dobrze może po prostu jeść dwa razy mniejszą porcję.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów