Niezawodny sposób na kaca pochodzi z Kolumbii. Weganie nie będą zadowoleni

Redakcja 02.11.2016
Sposób na kaca
Fotografia: ONS

Ten przepis brzmi apetycznie, a na dodatek stawia na nogi. "Ta zupa przywróci cię ze świata zmarłych".

Ile osób, tyle sposobów na kaca. Jedni twierdzą, że niezawodny jest ruch, inni, że tłuste śniadanie, jeszcze inni, że złe samopoczucie może poprawić tylko cola. Jednak jak podaje Independent.co.uk, mieszkańcy Bogoty znają przepis na danie, które jest gwarantem dobrego samopoczucia. I nie są to tylko przechwałki Kolumbijczyków. Podobno zupa caldo de costillo naprawdę działa. 

Danie nie jest skomplikowane. Wystarczy ugotować rosół na kościach wołowych, ziemniakach, cebuli i kolendrze. Można dodać kukurydzę. Taki napar od stosowany jest nawet na najgorsze zatrucia alkoholem. Independent.co.uk przytacza wypowiedzi mieszkańców Bogoty, którzy nie kryją dumy ze swojej pożywnej potrawy.

Ta zupa przywróci cię ze świata zmarłych – miał powiedzieć napotkany na ulicy mężczyzna. Kobieta sprzedająca na bazarze doradziła, że porcja zupy powinna być duża, mięso na wywar powinno być dobrej jakości, a cierpiący powinien spożyć ją jak najszybciej. 

Tłuszcz to podstawa

Caldo de costillo można kupić nawet na kolumbijskiej ulicy. Każda porcja jest tania, kosztuje około ośmiu złotych. Oprócz podstawowej wersji w Bogocie można spotkać zupę z sokiem z limonki, pikantnym winegretem lub z posiekaną cebulką. Po posiłku mieszkańcy doradzają wypicie kubek słodkiej, słabej kawy. 

Dlaczego kolumbijska zupa jest najlepszym lekiem na kaca na świecie? Mieszkańcy tego południowoamerykańskiego kraju twierdzą, że to dlatego, że tłusty płyn pomaga szybko odbudować adypocyty, komórki odpowiedzialne za magazynowanie i syntezę tłuszczu, oraz regeneruje podrażnione podniebienie. 

Co kraj to obyczaj

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w każdym państwie Ameryki Południowej znajdą się eksperci od leczenia kaca. Jak podaje Independent.co.uk w Peru imprezowicze na drugi dzień piją tak zwane mleko tygrysa, czyli cytrusowo - rybny sos pozostały po tradycyjnej przekąsce ceviche. Brazylijczycy wolą gulasz z krewetek i mleka kokosowego. 

Wbrew pozorom Polskie sposoby na kaca nie różnią się tak bardzo od tych południowoamerykańskich. U nas króluje rosół z kury i sok z kiszonych ogórków lub kapusty. Większość sprawdzonych sposobów nie jest jednak dostępnych dla wegan, bo zakładają, że w procesie regeneracji niezbędny jest udział tłuszczy zwierzęcych.

Caldo de castillo
Fotografia: comilonas/Instagram.com
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów