Niektóre składniki spożywcze działają jak narkotyki. Od tych produktów możemy się uzależnić

Katarzyna Leszczyńska 03.10.2017
Produkty, które uzależniają
Fotografia: Fotografie: pexels.com

Lepiej wyeliminuj je ze swojej diety.

Nie od dziś wiadomo, że ludzie uzależniają się od niektórych produktów żywnościowych. Najpopularniejszym produktem wpędzającym w nałóg jest oczywiście cukier. Badacze wykazali, że spożywanie cukru może być przyczyną zmian w mózgu, które występują również u ludzi uzależnionych od leków. Wszystko przez uwalnianie dopaminy, dzięki której po zjedzeniu czekolady czujemy się szczęśliwsi.

Choć uzależnienie od cukru nie jest tak dewastujące dla organizmu jak narkotyki czy alkohol, również nie wpływa dobrze na nasz organizm. Ale dzieje się tak nie tylko w przypadku słodkiego produktu. W podobny sposób uzależniające są również tłuszcze, sole oraz wysoko przetworzona żywność. Jakich produktów zatem unikać, żeby nie wpaść w uzależnienie?

Szybkie przekąski pełne tłuszczu

Na pewno trzeba odstawić produkty, które mają mało błonnika, natomiast dużo tłuszczów nienasyconych. Tego typu składniki powodują, że jeszcze bardziej chce nam się jeść. Dlatego wszystkie zapychacze typu chipsy i paluszki sprawiają, że co chwilę chcemy po nie sięgnąć. Uzależniają też fast foody, m.in. hamburgery, kurczaki w panierce, frytki oraz pizza. Jeżeli chodzi o frytki, niektórzy sądzą,  że te zrobione z batatów są mniej uzależniające i zdrowsze. Nic bardziej mylnego. Frytki ze słodkich ziemniaków zazwyczaj przygotowywane są w ten sam sposób jak te klasyczne. Dlatego najzdrowszym wyjściem z sytuacji jest przygotowanie ich samemu, przez upieczenie.

Niektóre produkty spożywcze uzależniają
Fotografia: pexels.com

Ciastka, ciasteczka i inne słodycze

Te zawierają bardzo dużo węglowodanów i cukrów. Nie dość, że nie sprzyjają naszej sylwetce, to jeszcze powodują, że znów mamy na nie ochotę. Nasz mózg, podobnie jak u osoby uzależnionej od narkotyków, wysyła nam sygnał, że potrzebujemy cukru. Dlatego, choć jesteś na diecie, znów nie mogłeś oprzeć się pięknie wyglądającemu ciastku. Jeżeli tak masz, powinieneś zrobić sobie konkretny detoks od cukru, wliczając w to nie tylko ciastka, ale również czekoladę i lody. Uważaj też na słony karmel. To połączenie jest najgorsze ze wszystkich a niesamowicie wciąga. Nie dość, że cukier to jeszcze sól, czyli biała śmierć.

Przekąski i słodzone napoje

Wielu z nas wydaje się, że jeżeli na imprezie odstawimy chipsy, bez wyrzutów sumienia możemy sięgnąć po kawałek sera pleśniowego lub krakersa. Nic bardziej mylnego. Większość serów ma bardzo dużo kalorii i składa się z dużej ilości tłuszczu, przez co na jednym kawałku zapewne się nie skończy. A w połączeniu z krakersem są istną bombą kaloryczną. Uważaj też na napoje gazowane. Wiadomo, że piwo ma dużo kalorii, a Coca-Cola to praktycznie sam cukier. Dlatego tak bardzo uzależniają. Uzależnić możesz się też od napojów w wersji light, które zawierają równie uzależniające substancje słodzące.

Chipsy uzależniają
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów