Nie wszystkie zdrowe produkty przyczyniają się do utraty wagi. Przez te błędy nie możemy schudnąć na diecie

Katarzyna Leszczyńska 04.12.2017
Błędy żywieniowe podczas odchudzania
Fotografia: pixabay.com

Lepiej na nie uważać. 

Odchudzanie się nie jest rzeczą łatwą. Wiedzą o tym na pewno osoby, które tego próbowały. Najważniejsza jest zbilansowana dieta. Są jednak sytuacje, gdy popełniamy pewne błędy, które powodują, że nie dość, że nie tracimy na wadze, to jeszcze możemy ważyć coraz więcej. Tych rzeczy lepiej się wystrzegać, jeżeli planujemy zgubić zbędne kilogramy.

Głodzenie się

Nie od dziś wiadomo, że wszelkiego rodzaju głodówki nie mogą pomóc w rzuceniu wagi. Mogą natomiast poważnie zaszkodzić naszemu zdrowiu. Odpowiednia dieta jest zbilansowana i nawet, jeżeli będziemy chudli trochę dłużej, powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi jak najwięcej składników odżywczych.

Za duża ilość białka

Wielu osobom szczupła sylwetka kojarzy się z dietą wysokobiałkową. Oczywiście, gdy ćwiczymy, powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi dużo białka, które może pomóc nam w rozwoju masy mięśniowej. Nie można jednak z tym przesadzać. Zwłaszcza, jeżeli stosujemy małą aktywność fizyczną.

Jedzenie produktów „light”

Ludziom się wydaje, że tłuszcz jest najgorszą rzeczą, którą jako pierwszą powinno się wyeliminować z diety. Okazuje się, że to jest podstawowy mit dotyczący osób chcących zrzucić kilogramy. Są tzw. dobre tłuszcze tłoczone na zimno, które powinny znaleźć się w diecie. A wszystkie produkty beztłuszczowe mogą nas nawet pogrubiać, ponieważ mają zamienniki chemiczne, które wcale nie są korzystne dla zdrowia.

Unikanie śniadań

Warto od czasu przypomnieć sobie słowa mamy, że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia. Nawet, jeżeli trudno nam jest zjeść coś z samego rana, warto się przemóc. Zwłaszcza, że śniadanie, żeby było pełnowartościowe, możemy zjeść nawet dwie godziny po przebudzeniu. Dzięki temu dodamy sobie energii na cały dzień i nie będziemy później głodni.

Na diecie powinno się jeść śniadania

Jedzenie późnych kolacji

Posiłki, które jemy później niż dwie godziny przed snem, prawdopodobnie nie zostaną przez nas w całości spalone. W związku z tym w nocy będzie odkładał nam się tłuszcz. To też może sprawić, że nie będziemy czuli głodu rano, a co za tym idzie, nie będzie nam się chciało jeść śniadania, które jest najważniejszym posiłkiem.

Nie liczenie kalorii ukrytych w napojach

Wielu ludziom wydaje się, że napoje nie tuczą. Niektóre z nich natomiast są o wiele gorsze niż np. czekolada. Wszystkie napoje słodzone mają w sobie bardzo dużo cukru, a co za tym idzie, mogą wpływać na przybieranie na wadze. I nie chodzi tylko o napoje gazowane. Soki najlepiej pić świeżo wyciskane z owoców i nie można przesadzać z ich ilością, ponieważ mają dużo fruktozy. Nawet słodzona kawa i herbata są źródłem kalorii, co warto wziąć pod uwagę i zrezygnować z dodatkowej filiżanki.

Podjadanie między posiłkami

W zbilansowanej diecie należy trzymać się stałych godzin jedzenia i określonej ilości posiłków. Jeżeli zjemy za małe śniadanie, za chwilę będziemy głodni, a co za tym idzie – zaczniemy podjadać. Najważniejsza jest konsekwencja. Najtrudniej będzie na początku. Po jakimś czasie będziemy przyzwyczajeni do stałych godzin posiłków.

Poddawanie się po tygodniu i codzienne ważenie

Nie można spoczywać na laurach. Pierwsze tygodnie po zmianie odżywiania nie spowodują, że od razu zrzucimy wagę. Nasz organizm musi się przyzwyczaić do takiego trybu życia, a przede wszystkim na początku oczyścić z toksyn. Codzienne ważenie się też nie pomoże. Po jakimś czasie na pewno zauważymy efekty, a dzięki temu będziemy mieli motywację do dalszej walki.

Opieranie się na kaloriach i zastępowanie posiłków

Nie może być tak, że zjemy ciasto po obiedzie i przez to zrezygnujemy z kolacji. Nawet, jeżeli zdarza nam się chwila słabości, nie możemy nadmiernych kalorii wyrównywać stałym posiłkiem. Lepiej wówczas zrobić dłuższy trening. Podstawowych posiłków należy się trzymać bez względu na wszystko.

Trzeba pamiętać, że chcąc stracić wagę, oprócz zbilansowanej diety niezwykle istotna jest aktywność fizyczna. Bez tego może nie przytyjemy, ale na pewno nie stracimy kilogramów. Łącząc jedno z drugim można osiągnąć naprawdę ogromne efekty. Najważniejsza jest wytrwałość.

Nie można ważyć się zbyt często
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów