Naukowcy sprawdzili, ile mleka tak naprawdę możemy wypić każdego dnia

Mateusz Patyk 30.05.2017
lodówka
Fotografia: Flickr.com / Francois Schnell

Trudno w to uwierzyć, ale mleko może przynieść więcej szkody, niż pożytku.

Osoby pijące po trzy szklanki dziennie mleka (ok. 680 ml) mają dwukrotnie większe szanse na przedwczesną śmierć niż przy konsumpcji tylko jednej szklanki. Do takich szokujących wniosków doszli naukowcy ze Szwecji. Ich zdaniem mleko tylko w niewielkim stopniu wpływa na wzmocnienie kości, a korzyści z jego spożycia u osób dorosłych są wręcz niezauważalne.

Jak podaje strona Telegraph.co.uk, w badaniu wzięła udział ogromna liczba uczestników. Podczas jego trwania (czyli przez 20 lat) przeanalizowano stan zdrowia 61 tys. kobiet i 45 tys. mężczyzn. Wyniki były zaskakujące - nie stwierdzono przez ten czas żadnego spadku częstotliwości występowania złamanych kości u osób pijących najwięcej mleka.

oblany mlekiem
Fotografia: Giphy.com

Trzy do jednego

Najbardziej poszkodowane były kobiety. To właśnie u tej płci zauważono związek między wypijaną ilością mleka a podatnością na uszkodzenia tkanki kostnej. Te doniesienia stoją w sprzeczności z rekomendacją środowisk lekarskich, które przekonywały o właściwościach mleka chroniących przez osteoporozą.

Nasze wyniki mogą kwestionować zasadność zaleceń wypijania dużych ilości mleka w celu zapobiegania złamaniom. Wyższe spożycie mleka u kobiet i mężczyzn nie skutkuje zmniejszeniem ryzyka uszkodzeń kości, a zamiast tego może byż związane z większą częstotliwością zgonów - przekonuje główny autor badania, profesor Karl Michaelsson z Uniwersytetu w Uppsali.

Co prawda wapń zawarty w mleku jest potrzebny do budowy kości, ale według naukowców występujący w tym płynie również tłuszcz niweluje pozytywny wpływ wapnia na organizm, powodując stan zapalny i zwiększając ryzyko zawału serca. Jednakże niektóre odtłuszczone produkty mleczne, takie jak sery i jogurty mogą być zdrowszą alternatywą, oddalając widmo przedwczesnej śmierci.

Brytyjscy eksperci komentujący wyniki badań skandynawskich uczonych radzą mimo wszystko podchodzić do nich z dystansem. Ich zdaniem wzbogacenie szwedzkiego mleka witaminą A mogło mieć wpływ na ostateczny rezultat dwudziestoletniego eksperymentu. Przekonują, że kluczem do długiego życia w dobrej kondycji jest zrównoważona dieta składająca się z pięciu podstawowych grup żywności, do których zalicza się również mleko i nabiał.

płatki z mlekiem
Fotografia: Flickr.com / Jonathan Lin
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów