Naukowcy radzą, by jak najszybciej przestać dodawać cukier do kawy. Zamiast tego lepiej użyć soli

Mateusz Patyk 11.04.2017
słodzenie kawy
Fotografia: Flickr.com/matrianklw

Posolenie tego napoju zamiast posłodzenia może wydawać się dziwne, ale jest naukowo uzasadnione.

Kawę można przygotowywać na mnóstwo sposobów. W ekspresie przelewowym lub ciśnieniowym, z fusami lub rozpuszczalną, korzystając z Aeropressu, Chemexu lub Dripu. Ale o ile smakosze mówią stanowcze nie wszelkim smakowym dodatkom, to naukowcy mają zupełnie inne zdanie. Jako alternatywę proponują... zwykłą sól.

Według strony Independent.co.uk, na świecie coraz większą popularność zdobywa nietypowy trend "dosalania" kawy. Teraz okazuje się, że intuicja miłośników kofeinowej mikstury nie jest wcale tak szalona, jak może się to w pierwszym łyku wydawać.

słodzenie kawy
Fotografia: Giphy.com

Smak smakowi nierówny

Wnioski z badania opublikowanego na łamach czasopisma "Nature" nie pozostawiają wątpliwości. Zawarte w soli jony sodu tłumią gorycz kawy i rzeczywiście są w stanie poprawić odczuwanie jej smaku. Co prawda nie powinno się dodawać tego związku do każdej wypijanej filiżanki, ale przy szczególnie gorzkim naparze nawet niewielka szczypta potrafi złamać nieprzyjemną nutę.

To zresztą nie pierwszy raz, gdy entuzjaści uzależniających napojów domagają się ich przyprawiania. Wcześniej sprawa dotyczyła wina, którego znawcy dyskutowali w gazecie "The Wall Street Journal" na temat dodawania do alkoholu soli. Dzięki temu można uratować nawet słabej jakości trunki, wygładzając i równoważąc niepotrzebne niuanse smakowe.

Wiadomo jednak, że przesada nie jest wskazana w żadnej dziedzinie życia, a nadużywanie soli w codziennej diecie wcześniej czy później doprowadzi do problemów zdrowotnych. Należy więc traktować tę przyprawę bardziej jako koło ratunkowe, niż codzienną rutynę. ;-)

kawa
Fotografia: Flickr.com/kk
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów