Naukowcy opracowali eliksir młodości. Te trzy składniki każdy znajdzie w lodówce

Redakcja 08.12.2016
Starsi ludzie
Fotografia: East News

Być może już niedługo seniorzy będą cieszyć się takim zdrowiem, jak 20 lat wcześniej. 

Czy istnieje choć jedna osoba, która nie chciałaby być wiecznie młoda? Śmiało możemy pokusić się o stwierdzenie, że raczej nie. I wcale nie chodzi o gładką twarz bez ani jednej zmarszczki, ale przede wszystkim o witalność, siłę i większe możliwości fizyczne. 

Być może już niedługo seniorzy, którzy z powodu wieku podupadli na zdrowiu, odzyskają dawną energię. Wystarczy, że w ich ręce trafi eliksir młodości, który opracowali naukowcy z Washington University w St. Luis przy współpracy z naukowcami z japońskiego Keio University. 

Skład eliksiru, który ma zdziałać cuda jest tak prosty, że aż trudno uwierzyć w to, że naukowcy odkryli go dopiero teraz. W skład magicznego eliksiru wchodzi związek chemiczny NMN (mononukleotyd nikotynoamidowy), który znaleźć możemy również w awokado, brokułach i ogórkach. 

Skąd wiadomo, że działa? Jak zazwyczaj w przypadku testowania nowych rzeczy bywa, do tego celu wykorzystano myszy. Preparat dodano do zbiorników z wodą, z których korzystały gryzonie. Oczywiście, przebadano tylko te "wiekowe" myszy. Zaobserwowano, że stały się bardziej aktywne, ich wzrok znacznie się poprawił, a ich mięśnie i kości wzmocniły się. Zaobserwowano również spadek wagi u gryzoni.

Wykazaliśmy, w jaki sposób spowolnić fizjologiczną degenerację organizmu myszy. Metabolizm i witalność wiekowych gryzoni przypomina ten sam poziom, jaki obserwujemy u młodszych myszy. A ponieważ procesy wytwarzania energii przebiegają w podobny sposób w komórkach ludzkich, mamy nadzieję, że podobny efekt uda się uzyskać u ludzi - powiedział Shin-ichiro Imai, a jego wypowiedź przytacza Idependent.co.uk. 

Naukowcy sprawdzili też, czy u myszy, którym podano NMN nie wzrosła częstotliwość występowania nowotworów. 

Niektóre nowotwory mają większą zdolność syntezy NAD, obawialiśmy się, że podawanie zwierzętom NMN może zwiększyć ryzyko raka. Nie zauważyliśmy jednak w badanych grupach żadnego takiego efektu - przekonuje Imai. 

Jak twierdzą naukowcy, poprawę kondycji należy zawdzięczać właściwościom związku NAD (dinukleotyd nikotynoamidoadeninowy), który bierze udział w produkcji energii w organizmie. Ponieważ wraz z biegiem lat organizm produkuje go w mniejszych ilościach, starsi ludzie nie mogą pochwalić się siłą, którą mieli 20 lat wcześniej. Eliksir młodości NMN ma odwrócić ten proces. 

Trwają już badania sprawdzające, czy u 10 zdrowych osób, które zgodziły się przyjmować NMN, poprawie ulegną funkcje życiowe i czy spowolni się proces starzenia. Na wyniki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów