Myjesz kurczaka przed gotowaniem? To błąd! Skończ z tym natychmiast

Martyna Wojciechowska 12.04.2018
Kurczak
Fotografia: Shutterstock

Grozi ci poważne zakażenie.

Mycie drobiu przed gotowaniem to jeden z najczęstszych błędów, jakie popełniamy w kuchni. Okazuje się, że wykonując tę czynność grozi nam zakażenie niebezpieczną dla zdrowia bakterią. Po przeczytaniu naszego artykułu, już nigdy nie powtórzysz tego błędu.

Zobacz także: To chyba najmniej rozsądny trend kulinarny w historii. Jest związany z kurczakiem i może szkodzić zdrowiu

Dlaczego nie powinno się myć kurczaka przed gotowaniem?

Według ekspertów mycie kurczaka przed pieczeniem lub gotowanie może skończyć się dla nas problemami zdrowotnymi. Wszystko przez bakterię Campylobacter jejuni, która często znajduje się na surowym mięsie. W przypadku, gdy włożymy je pod wodę, bakteria ta rozprzestrzenia się nazlew, blat kuchenny i na nasze ręce. W tym przypadku nie trudno o zakażenie.

Campylobacter jejuni znajduje się w przewodzie pokarmowym zwierząt. Jak twierdzi portal AbcZdrowie, bakteria ta jest na tyle niebezpieczna, że w ostatnim czasie zdetronizowała Salmonellę. Obecnie szacuje się, że 35 proc. zakażeń odzwierzęcych w Unii Europejskiej wywołuje właśnie Campylobacter jejuni. Dodajmy, że w 100 g skóry kurczaka może znajdować się aż 100 tys. bakterii.

Aby zwalczyć mikroorganizmy wywołujące silne zatrucia pokarmowe, powinnaś nie płukać mięsa w wodzie, dokładnie myć ręce przed jedzeniem oraz dbać o czystość desek do krojenia i sztućców. Zakażenie baterią Campylobacter jejuni może skończyć się  biegunką, wymiotami i gorączką.

Zobacz także: Zdrowo jedzą tylko osoby, które chcą schudnąć? Nieprawda! Oto 18 korzyści, które nie mają nic wspólnego z utratą wagi

Autor: Martyna Wojciechowska

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów