Miód mniszkowy. Trudno go zdobyć, ale gra jest warta świeczki. Jego efekty zdrowotne zaskakują

Magdalena Barszczak 23.06.2020
miód mniszkowy
Fotografia: Shutterstock.com

Dlaczego warto regularnie jeść miód mniszkowy? Efekty jego zastosowania mogą zadziwić.

Miód mniszkowy, inaczej zwany majowym, pozyskiwany jest z pyłku kwiatowego, który pszczoły znajdują na kwiatach mniszka lekarskiego, potocznie zwanego mleczem polnym. Wydawałoby się, że łatwo będzie go zdobyć, jednak nic bardziej mylnego. A to dlatego, że pszczoły często wykorzystują nektar z mniszka jako pożytek rozwojowy.

Zobacz także: Do czego wykorzystać olej lniany? Najpopularniejsze sposoby na zastosowanie najzdrowszego z tłuszczów

Miód mniszkowy charakteryzuje się jasnokremową barwą. Z czasem ciemnieje ona i staje się bursztynowa. Przysmak ten ma także dość ostry zapach, niektórym przypominający amoniak oraz słodki smak z wyczuwalnym aromatem mniszka. Uznawany jest za jeden z najsłodszych miodów, szybko się krystalizuje.

Miód mniszkowy - właściwości i zastosowanie

Po miód mniszkowy warto sięgać obok miodu akacjowego czy wielokwiatowego, ponieważ jest on nieocenionym źródłem witamin i minerałów. Jest bogaty w witaminy B2 i C, a także triterpeny, karotenoidy i białka. Zawiera wiele biopierwiastków, między innymi żelazo, potas, mangan i fosfor.

Główną właściwością miodu mniszkowego, podobnie jak innych miodów, jest działanie antyseptyczne, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne oraz przeciwwirusowe. Miód mniszkowy to świetny lek na przeziębienie oraz grypę. Jeśli jesteśmy zmuszeni zażywać antybiotyki, warto sięgnąć po ten rodzaj miodu, ponieważ ze względu na właściwości mniszka lekarskiego jest on naturalnym probiotykiem. Poza tym miód mniszkowy warto stosować również na dolegliwości reumatyczne oraz w przypadkach wyczerpania i osłabienia organizmu.

To nie jedyne zastosowanie miodu mniszkowego. Smakołyk ten pomaga w chorobach serca oraz schorzeniach związanych z nieprawidłową pracą wątroby i dróg żółciowych. Dzięki zawartej w miodzie mniszkowym cholinie, obniża się poziom lipidów w wątrobie i zwiększa efekt żółciopędny. Ponadto, posiada właściwości moczopędne, dzięki czemu jest idealnym składnikiem herbat wspomagających leczenie zakażeń pęcherza czy nieprzyjemnych chorób kobiecych. Miód mniszkowy ma również zastosowanie w kosmetyce. Możemy przygotować z niego maseczki, balsamy, odżywki wzmacniające na włosy, a także kąpiele.

Miód mniszkowy - cena

Miód mniszkowy to jeden z najtrudniejszych w pozyskaniu, a co za tym idzie droższy z miodów. W sklepach osiedlowych czy supermarketach może nie być dostępny. Warto jednak szukać go w sklepach ekologicznych, internetowych, czy tych ze zdrową żywnością lub bezpośrednio w pasiekach. Za kilogramowy słoik miodu mniszkowego zapłacimy około 50 złotych. Warto wydać te pieniądze, bo właściwości tego przysmaku naprawdę mogą zadziwić.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów