O tym miodzie wie niewiele osób. Czym wyróżnia się miód faceliowy?

Anna Respondek 21.03.2018
Miód faceliowy
Fotografia: Shutterstock

Miodu faceliowego nie spotkacie w każdym domu. Co wyróżnia go spośród innych miodów? 

Miód faceliowy zaliczany jest do miodów nektarowych i pozyskuje się go głównie z kwiatów facelii. Roślina ta ma wiele odmian, jednak w Polsce najczęściej można spotkać facelie błękitną, która wyróżnia się piękną błękitną, czasem błękitno-fioletową barwą. Facelia uznawana jest za jedną z najbardziej miododajnych roślin, dlatego właśnie często nazywana jest przez pszczelarzy "królową roślin miododajnych".

Zobacz także: Nie masz sił na trening. Ten popularny produkt dostarczy ci potrzebną dawkę energii

Barwa miodu faceliowego różni się od barw pozostałych miodów, na przykład barwy miodu gryczanego, ponieważ jest wyjątkowo jasna, o żółtawym, czasem zielonkawym kolorze. Po krystalizacji miód faceliowy staje się niemalże biały, a jego konsystencja zmienia się na kremową. Ten rodzaj miodu powinien zasmakować wszystkich tradycjonalistom, którzy od pszczelego produktu wymagają słodkości z odrobiną kwaskowatości.

Przed kupnem miodu faceliowego warto go spróbować i sprawdzić jego smak, aby nie zostać oszukanym. Źle przetworzony miód faceliowy nie ulegnie krystalizacji, a jego konsystencja nigdy nie zmieni się w kremową.

Miód faceliowy - właściwości

Choć miód faceliowy nie jest tak popularny jak miód rzepakowy czy miód akacjowy, to jednak warto spróbować czegoś nowego. Ta odmiana również może poszczycić się wieloma zdrowotnymi właściwościami, a dodatkowo ceniona jest za delikatny i przyjemny smak. 

Kiedy warto sięgnąć po miód faceliowy? Idealnie nadaje się w momentach przeziębienia i przemęczenia. Zawiera wiele składników odżywczych, minerałów oraz witamin, które w znacznym stopniu, przy regularnym stosowaniu, wzmocnią naszą odporność. Miód faceliowy posiada także właściwości bakteriobójcze i bogaty jest w magnez i żelazo, przez co korzystnie wpływa na naszą kondycję psychiczną i fizyczną. 

Miód faceliowy w szczególności sprawdza się przy leczeniu nadciśnienia, chorób układu krążenia, niewydolności serca czy miażdżycy. Właściwości miodu mogą być przydatne również podczas walki z chorobami układu pokarmowego, ponieważ zawarte w nim składniki korzystnie wpływają między innymi na funkcjonowanie wątroby. 

Warto podawać go w szczególności dzieciom, które dzięki jego działaniu będą lepiej przyswajały wiedzę i nie będą miały problemów ze skupieniem. Dodatkowo miód niweluje szkodliwe działanie używek, na przykład: papierosów, kawy czy alkoholu. Dzięki swoim działaniom detoksykacyjnym, pomaga organizmowi w pozbyciu się toksycznych substancji. 

Miód faceliowy - cena

Ze względu na łatwość w hodowaniu facelii, miód stworzony z jej kwiatów nie jest bardzo drogi. Mniejsze słoiki można kupić już za kilkanaście złotych. Za kilogram miodu faceliowego zapłacimy trochę ponad 30 złotych

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów