Mięso z kurczaka miało być smaczne, dietetyczne i zdrowe. Niestety, wyniki najnowszych badań są niepokojące

Redakcja 09.02.2017
Danie z kurczaka
Fotografia: East News

Spożywany na całym świecie drób ma coraz więcej tłuszczu, niż dobrego dla nas białka.

Wydaje się, że pierś z kurczaka to mięso idealne dla człowieka 21. wieku. Tanie, dietetyczne, lekkostrawne, idealne dla osób, które chcą budować masę ciała i dla tych, którzy mają problemy z żołądkiem. Da się je szybko i łatwo przyrządzić. Większość konsumentów zdaje sobie sprawę z tego, że soczyste i duże piersi dostępne w supermarketach nie są najzdrowszym wyborem.

Panuje pogląd, że kurczak z chowu wielkoprzemysłowego może być faszerowany antybiotykami i odżywkami przyspieszającymi wzrost masy mięśniowej. W Polsce sytuacja nie jest jeszcze tak tragiczna. Jak podaje Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza w każdej hodowli drobiu podanie antybiotyku ptakom możliwe jest jedynie podczas leczenia, prowadzonego pod nadzorem lekarza weterynarii, inaczej jest niezgodne z prawem.

Zarówno w chowie ekologicznym, jak i fermowym po zakończeniu leczenia obowiązkowe jest zachowanie odpowiedniego okresu karencji, podczas którego mięśnie ptaków oczyszczają się z pozostałości leku.  Choć polskie kurczaki fermowe żyją w kurnikach, przyjęło się uważać, że dorastają w dramatycznych warunkach i są zestresowane. Jednak często kupując tak popularne na całym świecie mięso kurczaka z ferm, możemy robić krzywdę i sobie i ptakom.

Świadomość konsumentów wzrasta bardzo powoli - tak że coraz częściej w sklepach sieciowych sprzedawane jest mięso ptaków zagrodowych, jednak wciąż jest mało widoczne. Nie zmienia to faktu, że konsumenci wciąż są oszukiwani i nieświadomi zagrożeń, jakie niesie za sobą częste spożywanie dań z tego popularnego drobiu. Według doniesień z Wielkiej Brytanii, najbardziej niebezpieczne mają być białe elementy piersi - błonki i tłuszcz. Tam skupia się całe zło.

Pierś z kurczaka
Fotografia: East News

Kurczak - zdrowy czy nie?

Organizacja Compassion In World Farming przeprowadziła w Wielkiej Brytanii sondę uliczną, w której zapytała przechodniów, dlaczego wybierają mięso kurczaka. Większość ankietowanych odpowiedziała, że jest zdrowe. Społeczeństwu wmawia się, że ma więcej wartości spożywczych od innych gatunków mięsa.

Tymczasem, jak podaje organizacja, ostatnie badania wykazały, że aż 96% kurczaków może cierpieć na choroby mięśni, w efekcie czego ich mięso zawiera aż o 224% więcej tłuszczu, niż powinno. Ptaki są genetycznie modyfikowane, aby rosły bardzo duże i bardzo szybko. Jednak jak twierdzi polska Izba Gospodarcza Krajowej Rady Drobiarstwa, naukowo potwierdzone jest, że te widoczne prążki nie są tłuszczem i nie powodują cierpienia ptaków. Nie ma również żadnych zagrożeń dla ludzi związanych ze spożyciem tego typu mięsa.

Zakładając, że istnieje, ryzyko zjedzenia mięsa chorego kurczaka można jednak zminimalizować. Przed zakupem musimy sprawdzać jego pochodzenie i przyglądać się strukturze. Jeśli widocznych jest dużo białych błon i pasków tłuszczu - pierś można określić jako marmurkowatą - oznacza to, że ptak prawdopodobnie cierpiał na chorobę mięśni i jego mięso jest nieodpowiednie do spożycia. Tę przypadłość drobiu można porównać do dystrofii mięśniowej u człowieka, czyli do dziedzicznej choroby zwyrodnienia tkanki mięśniowej, która objawia się osłabieniem mięśni.

Choć Krajowa Rada Drobiarstwa - Izba Gospodarcza twierdzi, że to nieprawda, brytyjska organizacja podaje, że w efekcie może dojść do ich rozczepienia mięśnia, a włókna mogą być zastąpione tkanką tłuszczową. Osoby nią dotknięte mają problemy z normalnym poruszaniem się, często nie dożywają starości. Porównując - chory kurczak przez całe życie odczuwa ból.

CIWF
Fotografia: YouTube.com

Gdzie i jak kupić zdrowego kurczaka?

CIWF prowadzi akcję Better Chicken. Działacze przekonują, że rozwiązaniem tej coraz bardziej dramatycznej sytuacji może być kilka prostych kroków. Przede wszystkim ptaki powinny mieć więcej miejsca i więcej światła dziennego. Ważne jest to, aby kurczaki zachowywały się w naturalny dla siebie sposób, dlatego farmerzy powinni zapewnić im odpowiednie warunki.

W USA i w Europie powstały już firmy, które oferują zdrowsze mięso. Do dyspozycji polskich konsumentów jest kilka wytwórni, które oferują kurczaka zagrodowego, który żyje w rodzinnym gospodarstwie i żywiony jest karmą roślinną bez GMO. Taki ptak żyje dwa razy dłużej niż ten z fermy przemysłowej. Jego mięso nie jest wiele droższe, często jego cena nie różni się od tej, którą należy zapłacić za wyrośnięte i soczyste kawałki. Wszystko leży w rękach konsumentów - kiedy przestaną kupować niezdrowe i nieetyczne wyprodukowane mięso, fermy zaczną upadać.

Jak podaje Independent.co.uk, według badań przeprowadzonych przez uniwersytet w Arkansas w 2016 roku białe paski tłuszczu w mięsie kurzym pojawiły się ostatnio. Od kilku lat stopniowo wchodziły do sprzedaży, by w końcu na stałe znalazły swoje miejsce na supermarketowych półkach. Na 285 przebadanych przez teksańskich naukowców ptaków aż 96% było chorych.

Jeśli powyższe argumenty nie są wystarczająco przekonujące, osoby ceniące sobie praktyczność rad zainteresuje zapewne informacja, że przemysłowe, niezdrowe mięso jest mniej delikatne i odporne na działanie marynat. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów