Jak zrobić masło klarowane? Sprawdź nasz przepis!

Malwina Wasilewska 25.08.2020
Masło klarowane
Fotografia: Shutterstock

Masło klarowane jest doskonałe do smażenia, pieczenia i duszenia. Ma ono złocisty odcień i wyjątkowy aromat. Poznaj szybki przepis na dobrej jakości klarowane masło, które stanowi zdrowszą alternatywę dla tradycyjnego masła w kostce.

Masło klarowane w hinduskiej kuchni nazywa się "ghee". Jest ono oczyszczone dzięki poddaniu go procesowi ogrzewania, w wyniku którego wszelkie zanieczyszczenia samoistnie się oddzielają od reszty substancji.

Masło klarowane jest więc zdrowe i ma doskonały aromat. Najczęściej używa się go do przygotowywania potraw przeznaczonych do smażenia na głębokim tłuszczu.

Masło klarowane - przepis

Masło klarowane zawiera witaminy: A, E, D, K, ułatwia spalanie tkanki tłuszczowej i przyspiesza metabolizm. Do wykonania go poleca się użyć dobrej jakości masła o minimalnej zawartości tłuszczu 82%.

Klarowane masło uzyskasz w kilka minut. Wystarczy, że włożysz je do małego garnka i zaczniesz gotować na małym ogniu. Gdy masło będzie miało płynną postać, możesz zdjąć garnek z ognia. Cały proces gotowania będzie zależał od tego, jaką ilość masła klarujesz. Im więcej masła, tym dłużej będzie trwał ten proces.

Zobacz także: Sprawdź, jak przygotować smaczne lody truskawkowe. Przepis jest banalnie prosty!

Klarowane masło używane jest najczęściej do smażenia chipsów, frytek, pączków, faworków, ale także do pieczenia ciast. Masło klarowane najlepiej przechowywać w słoiku w temperaturze pokojowej do 9 miesięcy.

Zobacz także: Tiramisu to naprawdę łatwy deser. Wypróbuj dwa sprawdzone przepisy!

Ile krajów na świecie, tyle tradycyjnych pysznych potraw. Czy jesteś w stanie odgadnąć, do którego kraju przypisana jest dana potrawa?

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów