Kupując najtańsze wino często, podejmujemy najlepszą decyzję. Sommelier zdradza, jak oszukują w restauracjach

Redakcja 15.03.2017
Kobieta w restauracji
Fotografia: East News

Okazuje się, że sommelierzy mają swoje sztuczki, o których nawet nie mamy pojęcia. 

Sommelier Mark Oldman przekonuje, że wybór najtańszego wina w restauracji często jest najlepszą decyzją, jaką mogliśmy podjąć. 

Wiele osób będąc w restauracji i dokonując wyboru win często spogląda na te trunki, za które zapłaci najmniej. Jednak, w obawie przed posądzeniem o skąpstwo i ewentualne "krzywe" spojrzenia towarzyszy, często decydują się kupić nieco droższe. Okazuje się jednak, że nie zawsze wydając mniej na wino oszczędzamy również na jego jakości. 

Sommelier Mark Oldman w swojej książce "How to Drink Like a Billionaire" zdradza, jakie sztuczki stosują kelnerzy i właściciele restauracji, aby tylko zarobić więcej. Co ciekawe, potrafią "rozgryźć" nas zanim jeszcze usiądziemy do stolika. 

Mogą umieścić zwykłe wino jako droższe, tylko dlatego, że mają je w nadmiarze i wiedzą, że sprzeda się szybko. Co gorsze, mogą oznaczać te wina wyraźniej, niż pozostałe - przekonuje Mark Oldman, a jego wypowiedź przytacza Businessinsider.com. 

Jeden kieliszek jak cała butelka

Jak przekonuje ekspert, niepotrzebnie obawiamy się, że zamawiając najtańsze wino otrzymamy trunek gorszej jakości. Bardzo często okazuje się, że jest ono lepsze od tego, które oferował nam przed chwilą sommelier i które oczywiście jest znacznie droższe. Ta zasada działa jednak wyłącznie w restauracjach, które szczególnie dbają o dobór wina. 

Oldman zaznacza jednak, że zamówienie nawet jednego kieliszka wina do kolacji może być dużym wydatkiem. Często zdarza się tak, że tyle, ile wydamy na kieliszek wina, restauracja wydała na całą butelkę. Aby dowiedzieć się o ile dokładnie przepłacamy, wystarczy podzielić cenę butelki przez pięć, bo tyle mniej więcej kieliszków wina mieści się w jednej butelce.

Jak czytamy na Businessinsider.com, specjalista przekonuje, że nawet małpa potrafi wybrać dobre wino, które kosztuje fortunę. Naprawdę utalentowani sommelierzy potrafią znaleźć i sprzedawać świetne wina w naprawdę atrakcyjnych cenach. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów