Korzeń mniszka lekarskiego. Herbata ma cudowne właściwości i wspomaga leczenie raka

Magdalena Barszczak 22.03.2018
korzeń mniszka lekarskiego
Fotografia: Shutterstock.com

Korzeń mlecza wzmacnia układ odpornościowy, poprawia trawienie i wspomaga chemioterapię.

Mniszek lekarski to pospolita roślina rosnąca przy drogach czy w ogrodach, mająca wiele właściwości prozdrowotnych. Można przyrządzić z niej łagodzący kaszel syrop z mniszka. Warto wspomnieć także o miodzie z mniszka, który jest nieocenionym źródłem witamin i minerałów. Na nie mniejszą uwagę zasługuje korzeń mniszka lekarskiego, stosowany w ziołolecznictwie, a wspomagający walkę z nowotworami.

Zobacz także: Dlaczego miód wykorzystywany jest w kosmetyce i medycynie? Jego właściwości są zbawienne dla organizmu

Korzeń mniszka - jak przygotować

Ze wszystkich elementów mlecza, to właśnie on zasługuje na największą uwagę. Korzeń wykopuje się jesienią. Trzeba robić to ostrożnie, by go nie połamać. Po oczyszczeniu korzeń mlecza suszy się w temperaturze około 30 stopni Celsjusza. Jeśli roślina jest uprawiana, a nie rośnie dziko, zbiera się go w drugim roku po wysiewie. Wtedy korzenie mają największą wartość. Zasuszony korzeń można przechowywać do roku. Przygotowuje się z nich odwary i nalewki.

Korzeń mniszka - herbata

Napój możemy kupić w sklepach ze zdrową żywnością. Za 100-gramowe pudełko herbaty z korzenia mniszka zapłacimy od 5 do 10 zł. Herbatę można też przygotować samemu. W tym celu trzeba zagotować litr wody i dodać dwie łyżeczki posiekanego korzenia mniszka lekarskiego. Zawartość naczynia trzeba mieszać przez około minutę. Następnie garnek należy zdjąć z ognia i odstawić na około 40 minut. Po przecedzeniu naparu herbata jest gotowa do picia.

Można ścinać również ziele mniszka lekarskiego. Kwiaty zbieramy, gdy zaczynają się rozwijać. Pamiętajmy, że zrywamy je bez szypułki. Z świeżych liści mniszka przyrządza się wiosenne sałatki lub sok o działaniu moczopędnym. Z kolei suszonych liści używa się do robienia naparu, który również ma właściwości moczopędne. Z mniszkowych kwiatów przygotowuje się wino lub syrop.

Korzeń mniszka - właściwości

Związki zawarte w korzeniu i liściach mniszka lekarskiego wspomagają pracę wątroby, a zawarte w korzeniu garbniki, inulina, flawonoidy, magnez, potas czy krzem działają korzystnie na procesy trawienne, w tym prawidłowe funkcjonowanie pęcherzyka żółciowego. Ponadto, korzeń z mniszka wykazuje właściwości przeciwcukrzycowe i moczopędne. Dodatkowo, wspomaga usuwanie toksyn z organizmu. Z korzenia mniszka można sporządzić napój, który obniża ciśnienie, cholesterol i poziom cukru we krwi.

Korzeń mniszka - na raka

To nie jedyne cudowne właściwości korzenia mniszka lekarskiego. Badania wykazały, że może on zatrzymać nowotwory. Naukowcy na wydziale Chemii i Biochemii Uniwersytetu Windsor w Kanadzie doszli do wniosku, że korzeń mniszka rozprawia się z komórkami rakowymi. Działa lepiej niż chemioterapia, ponieważ zabija jedynie komórki dotknięte rakiem. Korzeń mniszka lekarskiego może skutecznie wspomagać leczenie chorych na białaczkę.

Bądź na bieżąco. Polub fanpage Chillizet na Facebooku!

Autor: Magdalena Barszczak

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów