Te produkty to doskonałe poprawiacze humoru. Po ich zjedzeniu nastrój od razu staje się lepszy

Katarzyna Leszczyńska 19.10.2017
Produkty, które uszczęśliwiają
Fotografia: Fotografie: pexels.com

Utrzymują dobry humor o wiele dłużej niż cukier.

Ludzie, którzy mają gorszy dzień zazwyczaj sięgają po niezdrowe przekąski, np. słodycze, z nadzieją, że te poprawią im humor. Okazuje się jednak, że zawarty w nich cukier wcale nie sprzyja zwiększaniu endorfin. Tłuszcz i duża ilość cukru mogą spowodować jedynie uczucie zmęczenia. Ich efekty natomiast są krótkotrwałe. Lepiej sięgnąć po nieco zdrowsze produkty, które są o wiele skuteczniejszymi poprawiaczami humoru.

Miód

Jest o wiele wartościowszy od cukru. Jest skuteczny w zwalczaniu nerwic, ale również innych stanów depresyjnych, np. schizofrenii. Nie podnosi aż tak bardzo poziomu cukru we krwi, a bardzo szybko poprawia nastrój. Działa również bakteriobójczo i przeciwzapalnie.

Wołowina z naturalnej hodowli

Wołowina pochodząca od krów, które były karmione naturalną paszą, jest o wiele wartościowsza, niż inne mięsa. Dzięki temu ma więcej kwasu linolowego, który zwalcza hormony stresu. Dotyczy to zarówno wołowiny, jak i innych mięs pochodzących od zwierząt hodowanych w naturalnych warunkach.  

Jajka

Nie od dziś wiadomo, że jajka są bardzo zdrowe. Oczywiście najkorzystniej na organizm wpływają te z naturalnego chowu. Są doskonałym źródłem białka. Warto je spożywać na śniadanie, ponieważ wówczas będziemy mieli więcej energii, lepszy nastrój i uczucie sytości na dłużej. Badania udowodniły nawet, że osoby jedzące dwa jajka na śniadanie, szybciej traciły wagę.

Pomidory

Pomagają utrzymać w dobrej kondycji umysł i chronią przed stanami lękowymi. Najwięcej antyoksydantu, który za to odpowiada, znajduje się pod skórą, dlatego nie warto obierać pomidorów.

Ciemna czekolada

Choć cukier nie wpływa na nas korzystnie, ciemna czekolada zawiera dużo magnezu. Dzięki temu zwiększa dopływ krwi do mózgu, co jednocześnie pobudza i poprawia nastrój. Nie wolno z nią jednak przesadzać. 2-3 kostki dziennie powinny wystarczyć.

Wiórki kokosowe poprawiają nastrój
Fotografia: pexels.com

Kasza jęczmienna

Bułki i ciężkie makarony kojarzą nam się z uczuciem sytości. A wiadomo, że Polak głodny to Polak zły. Okazuje się jednak, że równie dobrze można nasycić się czymś mniej kalorycznym. Kasza jęczmienna zawiera dużo złożonych węglowodanów, które uwalniają seratoninę – hormon szczęścia.

Wiórki kokosowe

W swoim składzie mają tzw. zdrowe tłuszcze, które pobudzają pracę mózgu. Mogą też przyczynić się do szybszego chudnięcia, ponieważ przyspieszają metabolizm. Sprawdzą się jako idealny dodatek do owsianki, owoców, a nawet naleśników. Samo szczęście.

Seler naciowy

To warzywo wpływa uspokajająco na naczynia krwionośne. Dzięki temu łatwiej jest się zrelaksować. Doskonale zastąpi kruche przekąski, np. słone paluszki. Można go połączyć z takimi dodatkami jak: jogurt grecki lub hummus.

Owoce bogate w witaminę C

Te najbardziej wartościowe to: truskawki, mango i pomarańcze. Witamina C, oprócz zbawiennego wpływu na odporność, jest również doskonałym poprawiaczem humoru. Dlatego dobrze jest zacząć dzień miską pełną owoców na śniadanie.

Orzechy włoskie i nasiona dyni

Kwasy tłuszczowe omega -3 wpływają na poprawę humoru i poczucia własnej wartości. Dlatego warto sięgnąć po orzechy i pestki dyni, które zawierają ich bardzo dużo. Wysoką dawkę tego typu kwasów znaleźć można też w tłustych rybach, np. łososiu.

Jak się okazuje mleczna czekolada popita mlekiem czekoladowym i zagryziona batonem wcale nie sprawi, że poczujemy się lepiej. Lepiej sięgnąć po zdrowsze zamienniki, które na długo dostarczą nam energii i dobrego humoru.

Niektóre produkty poprawiają nastrój
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów