Niedobór kolagenu może być bolesny. Jaki jest wpływ kolagenu na stawy? Jak uzupełnić jego braki?

Katarzyna Leszczyńska 26.03.2018
Ból stawów
Fotografia: Shutterstock.com

Kolagen to naturalne białko budujące tkani w ludzkim organizmie. Ma ogromny wpływ na stawy. Jego niedobór może być bardzo bolesny. Jak sobie z nim radzić?

Stawy mogą boleć z różnych przyczyn. To może być zapalenie, reumatyzm lub wiele innych powodów. Nie da się jednak ukryć, że jest to bardzo ostry ból, który niekiedy nawet uniemożliwia poruszanie się. Jak zatem się przed nim uchronić i zapobiegać bólom stawów?

Zobacz także: Ta przyczyna bólu stawów i mięśni zazwyczaj jest ukryta. Ekspert wyjaśnia, czym może grozić jej zbagatelizowanie

Kolagen to naturalne białko budujące tkanki w ludzkim organizmie. To właśnie on wchodzi w skład stawów oraz ścięgien. Jego niedobór zatem może być bardzo niebezpieczny. Należy go spożywać przede wszystkim ze względu na stawy zwłaszcza, gdy prowadzimy aktywny tryb życia.

Kolagen na stawy – jak działa?

Organizm człowieka po 26 roku życia traci zdolność odbudowywania włókien kolagenowych. Nie dość, że wówczas jego skóra zaczyna się starzeć, to jeszcze może to mieć niekorzystny w pływ na jego kości i stawy. Na ich niszczenie dodatkowo wpływają choroby oraz wzmożona aktywność. A to może objawiać się później zaburzeniami ruchu, sztywnieniem stawów, bólami kręgosłupa oraz innymi defektami związanymi z urodą.

Zobacz także: Te ubrania są groźne dla zdrowia. Najgorszy zestaw to klapki, rurki i kurtki z kapturem

Dzięki suplementom z dużą ilością kolagenu, możemy odbudować nasze stawy i przede wszystkim wzmocnić nie, jednocześnie ochraniając organizm przed bólem. Uzupełnianie go sprawi, że chrząstka stawowa stanie się twardsza i bardziej elastyczna. Zwiększa też ilość mazi stawowej, która zmniejsza tarcie. Im jej mniej, tym większy ból odczuwamy w stawach.

Kolagen na stawy – jak stosować?

Kolagen obecnie dostępny jest w różnych wersjach. Oczywiście najlepiej postawić na ten naturalny, który pozyskiwany jest z ryb. Stąd też jego zamienna nazwa: kolagen rybi. Można go otrzymać w różnorakiej formie. Najpopularniejszą z nich jest proszek. Ten zazwyczaj ma neutralny smak. W związku z tym można go dodać do wody, mleka, jogurt, a nawet popularnych koktajli warzywnych lub owocowych.

Zobacz także: 3 najpopularniejsze zastosowania oleju kokosowego. Dlaczego warto w niego zainwestować?

Coraz popularniejszą formą jest kolagen do picia w płynnej wersji. Zazwyczaj ma on w sobie również inne dodatki, jak np. pokrzywa lub karoten, które nadają mu smaku. Jest on jednak o wiele lepszy niż wszelkiego rodzaju apteczne specyfiki, śmiało zatem można go pić w czystej wersji. Wciąż jednak przodownikiem wśród kolagenów są suplementy farmakologiczne. Tabletki, oprócz samego specyfiku do walki z ubytkami w stawach, zawierają również wszelkiego rodzaju dodatki, np. witaminy.

Kolagen w jedzeniu

Oczywiście najbardziej naturalną formą dostarczenia sobie do organizmu kolagenu jest jedzenie. Nie każdy jednak jest skłonny do zjedzenia produktów w niego bogatych. Trzeba też wziąć pod uwagę to, że suplementy mają znacznie większą dawkę kolagenu, niż produkty spożywcze. Jeżeli jednak chcecie zadbać o kolagen w diecie, warto postawić po następujące produkty:

  • Galareta z nóżek wieprzowych lub cielęcych.
  • Galaretki i zupy z kurzych łapek.
  • Galaretki owocowe.
  • Ryby w galarecie.
  • Gotowane chrząstki oraz głowizny.

Dbając o odpowiednią ilość kolagenu w organizmie. Nie dość, że wpłynie pozytywnie na nasze zdrowie, to jeszcze ma zbawienne właściwości urodowe.

Bądź na bieżąco! Polub Chillizet na Facebooku

Zobaczcie w poniższej galerii, po czym poznać, że zbyt szybko się starzejemy:

Autor: Katarzyna Leszczyńska

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów