Kebab w Europie świętuje 50. urodziny. Takie były początki imprezowego przysmaku

Redakcja 21.11.2016
Heidi Klum z kebabem
Fotografia: ONS

Zawsze będzie daniem dla każdego, łączącym ludzi z różnych warstw społecznych. Warto poznać jego historię. 

Oczywiste jest to, że danie mięsne zwane kebabem, znane jest na świecie od setek lat, a jego kolebką jest Turcja. Jednak w pewnym momencie pojawiło się w Europie i chyba już nikt nie wyobraża sobie, że budki z tym fast foodem i trochę droższe miejsca serwujące mięso lepszej jakości, znikną z map europejskich miast i miasteczek. Okazuje się, że wystarczyło 50 lat, aby kebab uznawany był za danie międzynarodowe. 

Na początku, czyli równo pół wieku temu, kabab był daniem podobnym do tego, które teraz możemy zjeść w Turcji - plasterki odpowiednio przyprawionego mięsa z ryżem i z warzywami. Niestety nie wiadomo, kiedy jeden z tureckich imigrantów zamieszkałych w Europie zachodniej wpadł na pomysł, aby zamiast ryżu do kebaba zacząć dodawać pitę i żeby wypełnić ją mięsem, warzywami i sosami. 

Londyn vs Berlin

Pewne jest jednak to, że za ojców kebabowego street foodu uważa się Mehmeta Aygüna i Kadira Nurmana, którzy w 1971 i 1972  roku otworzyli lokale z tak serwowanym daniem w Zachodnim Berlinie. Jednak Brytyjczycy twierdzą - i tę tezę forsuje również "The Guardian" - że pierwszy bar z kebabem został otwarty w 1966 roku w Londynie. Jednak to stolica Niemiec najbardziej kojarzy się z tą potrawą, którą zaadaptowano nawet na tamtejszy rynek - sprzedając Döner Kebab w formie kanapki z mięsem wołowym lub cielęcym, często z frytkami.  

Zanim jednak imigranci z Turcji na dobre osiedlili się w Europie, musiała wydarzyć się druga wojna światowa. Po jej zakończeniu Niemcy zaprosili Turków do swojego kraju jako gościnnych pracowników, którzy mieli współtworzyć powojenny, ekonomiczny cud. Do kraju sałatki ziemniaczanej z mortadelą przyjechały dziesiątki tysięcy imigrantów i z początkiem lat 70. okazało się, że wielu z nich nie miało wiele do roboty. Dlatego masowo zaczęły powstawać małe lokale z tureckimi przekąskami. 

To kebab, a nie McDonald’s i Coca Cola, mógłby być symbolem globalizacji. We współczesnej Europie, jak podaje "The Guardian", ponad 200 tysięcy osób pracuje w branży kebabowej. To teraz tak poważny i dochodowy biznes, że powstały organizacje mające pomóc pracownikom kebabów i przyczynić się do promocji tego dania - na przykład Stowarzyszenie Producentów Tureckich Kebabów, które zrzesza PR-owców, a nawet prawników. 

Berlin niebem dla kebabożerców

W Berlinie możemy ponoć skosztować najlepsze kebaby uliczne w Europie Zachodniej. Najbardziej liczy się Mustafa - gdzie dobrej jakości mięso opiekane jest wraz z warzywami, dzięki jest bogate w smak i w aromat. To miejsce jest czymś więcej niż uliczną jadłodajnią dla podchmielonych imprezowiczów - aby skosztować przysmaku z berlińskiego Kreuzberga, trzeba stać w długiej kolejce.

Nie mniejszym szacunkiem i popularnością cieszą się bary Imren i Tadim. Jak pisze David Farley z "The Guardian", który mieszka w Berlinie, jeśli połączyć soczyste mięso z Imrena, ułożyć je na świeżym, tostowanym pieczywie z Tadim i do całości dodać warzywa od Mustafy, powstałby kebab idealny. W Polsce bardziej popularne są kebaby z kurczaka lub z baraniny. W każdym mieście, nawet małym, od co najmniej dekady znajduje się lokal z kebabem, a miejscowi są w stanie wskazać miejsce, w którym nie powinniśmy się zatruć i zaspokoić apetyt.

Kebab zdetronował hamburgera, jako najpopularniejsze danie uliczne. Burgery wskoczyły na poziom, na który to proste, tureckie danie prawdopodobnie nigdy nie wskoczy, ponieważ nie ma do tego warunków. Kebab na zawsze pozostanie daniem dla każdego, łączącym ludzi z różnych warstw społecznych. Trudno mu będzie wedrzeć się do eleganckich restauracji - jak amerykański kotlet. I dobrze, bo od 50 lat, przez narastającą konkurencję, jakość tego dania jest coraz lepsza - a jego ceny wciąż niskie.

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów