10 produktów, które uważamy za zdrowe, ale w rzeczywistości takie nie są. Nie dajcie się zwieść pozorom

Katarzyna Leszczyńska 02.10.2017
Niektóre produkty wydają nam się zdrowe, a w rzeczywistości takie nie są
Fotografia: pexels.com

Lepiej nie sięgaj po te produkty podczas diety.

Diety mają wiele pułapek. Są pewne produkty, po które sięgamy, ponieważ wydaje nam się, że są bardziej fit, light, bez cukru itp. Okazuje się jednak, że to, co pozornie wydaje nam się zdrowszym zamiennikiem, wcale nie jest zbawienne dla naszego organizmu. Oto lista produktów, które wydają nam się zdrowsze od innych, a tak naprawdę nie są zdrowe.

Jogurt smakowy

Te, które możemy kupić w sklepie zazwyczaj z owocami mają niewiele wspólnego. A do tego są słodzone bardzo dużą ilością cukru. Jeżeli nie lubisz jogurtów bez smaku, lepiej zrób sobie samemu z jogurtu naturalnego oraz ulubionych owoców.

Granola

Ją też lepiej zrobić samemu. Te, które możemy kupić w sklepie, zazwyczaj mają bardzo dużo cukru. Dlatego lepiej postawić na samemu suszone płatki owsiane, z orzechami i bakaliami. Można też po prostu zrobić sobie owsiankę, która będzie szybsza i zdrowsza.

Produkty „bez cukru”

Magiczne „bez cukru” działa na nas jak mantra, a okazuje się, że większość z tych produktów ma w składzie o wiele gorsze zamienniki słodzące. Między innymi aspartam, który jeszcze bardziej zwiększa masę ciała. Jeżeli już chcesz postawić na słodziki to sięgnij po te naturalne, np. stewię lub ksylitol.

Suszone owoce

Wiele osób mówi, że jest to zdrowsza opcja dla słodyczy, jednak i one mają swoje minusy. Po pierwsze mają bardzo dużo cukru, dlatego mówi się, że powinno się jeść maksymalnie jeden owoc dziennie. A po drugie, mają w sobie środki konserwujące, m.in. dwutlenek siarki, które przedłużają ich termin ważności.

Napoje dietetyczne

Sztuczne słodziki, którymi posłodzona jest np. dietetyczna Coca-Cola, bardzo mocno podnoszą poziom insuliny we krwi. W efekcie nasze ciało może stać się przechowalnią tłuszczu. A przecież nie o to chodzi w diecie. Dlatego mówi się, że najlepsza jest woda, która wypłukuje nasz organizm z tłuszczu i toksyn.

Niektóre zdrowe produkty wcale nie są zdrowe
Fotografia: pexels.com

Soki owocowe

Niby z owoców, więc powinny być zdrowe. Większość z nich niestety to sam cukier. Nie mają też cennych włókien, które posiadają owoce, a które chronią nas przed działaniem fruktozy. Najlepiej sięgaj po zwykłe owoce lub jak już soki 100% - ale tylko szklankę dziennie.

Pieczywo wieloziarniste

Wśród społeczeństwa panuje przeświadczenie, że wszystko, co jest zbożowe, jest również zdrowe. Większość pieczywa jednak wypieka się z mąki rafinowanej, pozbawionej cennego błonnika i wartości odżywczej. Ziarna są jedynie dodatkiem. Trzeba dokładnie czytać etykiety na chlebie, a w piekarni pytać ekspedientkę o jakość chleba.

Popcorn

Robiony na oleju i solony to prawdziwe zabójstwo dla naszej figury. A zazwyczaj taki możemy spotkać w kinie. Jeżeli już musisz skorzystać z tej przekąski, przygotuj ją na suchej patelni lub w torebce w mikrofali. I koniecznie zrezygnuj ze wszelkich dodatków typu sól, masło, czy karmel.

Izotoniki

Wielu sportowców je pije w trakcie lub po treningu. Mogą wyrównać poziom elektrolitów, który spada nam w trakcie ćwiczeń. Trzeba jednak pamiętać, że cała butelka izotoniku ma bardzo dużo kalorii, dzięki dodawanym do niego barwnikom i słodzikom. Lepiej z niego zrezygnować lub pić z umiarem.

Batony proteinowe

Batony proteinowe najlepiej zjeść przed treningiem jako tzw. „strzał energetyczny”. Jeśli jednak chcesz nim zastąpić słodką przekąskę, może cię to kosztować krąglejsza figurę. Jeden baton proteinowy to około 300 kalorii. Podobnie jest z batonami mussli, które wyglądają zdrowo, ale w rzeczywistości są pełne cukru.

Niektóre z tych produktów lepiej przygotować samemu, wówczas wiesz, jakie składniki do nich dodajesz. Ewentualnie całkiem z nich zrezygnuj. Te, które możesz kupić w sklepie nie działają korzystnie na twoje zdrowie i sylwetkę.

Zdrowe produkty, które nie są zdrowe
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów