Jaki jest wpływ wagi na długość życia? Zaskakujące wnioski nowych badań. "Nikt o tym głośno nie mówi"

Anna Respondek 18.08.2017
Lekka nadwaga
Fotografia: EAST NEWS

Tezy naukowców kłócą się z powszechnym przekonaniem. 

Wszechogarniający trend na sylwetki pozbawione choć grama tłuszczu zdobywa coraz więcej zwolenników. Jednak przeprowadzone niedawno badania, opublikowane w "Journal of the American Medical Association", wykazały, że lekka nadwaga nie tylko nie jest szkodliwa dla zdrowia, ale może nawet pomóc w walce z niektórymi chorobami.

Doktor Katherine Flegal przebadała ponad 3 miliony ludzi i jak się okazało, wskaźnik śmiertelności wśród tych z lekką nadwagą był znacznie niższy, niż można się było spodziewać. Dziennikarze Focus.pl postanowili zapytać ją o te zaskakujące wyniki i przyczyny takiego stanu rzeczy. 

Jedzenie
Fotografia: Pixabay

Przebadano cztery grupy ludzi

Naukowcy przebadali ludzi, których podzielono na cztery grupy: niedowagi, wagi normalnej, nadwagi oraz otyłości. Dla wszystkich zastosowano te same kryteria, starając się wyzbyć wszelkich stereotypów. Jak przyznała Felegel, podobne wnioski wysnuto już wcześniej, jednak nikt tego nie nagłośnił, ze względu na to, że wyniki zdawały się przeczyć logice. 

Okazało się, że wśród osób z lekką nadwagą wskaźnik śmiertelności był niższy niż się spodziewaliśmy. To był szok! Szokujący był też fakt, że ten materiał badawczy został już wcześniej zebrany, ale nikt tego nie nagłośnił. Wielu badaczy zapewne uznało, że ich odkrycia były przypadkowe, skoro wydawały się wbrew logice i wbrew przyjętemu dogmatowi, że szczuplej znaczy lepiej - powiedziała. 

Do przeprowadzonych analiz zastosowano tak zwaną metaanalizę, czyli przegląd istniejącej literatury naukowej, w tym wypadku amerykańskiej i kanadyjskiej. Według Flegal, nigdy wcześniej nie stworzono takiej zbiorczej pracy, a trend, który jest charakterystyczny dla całego świata, zaskoczył nawet naukowców.

Wskaźnik śmiertelności jest większa przy niedowadze i otyłości, natomiast spada w kategorii normalnej, odpowiadającej wskaźnikowi masy ciała (BMI) między 20 i 25, oraz lekkiej nadwagi. Co ważne, ten wskaźnik wydaje się być niższy o kilka procent wśród ludzi, którzy mają BMI 26 i 27.

Jak twierdzą naukowcy, wraz z wiekiem wzrasta pożytek z dodatkowych kilogramów, szczególnie w okolicach 60 i 70 roku życia, natomiast niedowaga stanowi wtedy większe zagrożenie. Flegal podkreśla jednak, że są to pewne szacunki, gdyż nie każdy zespół badawczy przyglądał się tej samej grupie wiekowej. 

Jedzenie
Fotografia: Pixabay

Dlaczego dodatkowe kilogramy nie są takie złe?

Katherine Flegal przyznaje, że w kwestii dodatkowych kilogramów można się spotkać ze sprzecznymi informacjami. Część z nich mówi o tym, że mogą pomóc przy walce z chorobami, choć w przypadku przeprowadzonej analizy nie wiadomo na ile może to okazać się prawdą. 

Być może chodzi o to, że posługujemy się dość sztywnym wskaźnikiem masy ciała, jakim jest BMI. Jeśli u kogoś przekracza on wartość 25, uznajemy to za nadwagę. A tak wcale nie musi być. Jeszcze w latach 90. patrzono na to inaczej. To, co dziś uważamy za zbędny tłuszcz, dawniej było traktowane jak normalna budowa ciała. Na pewno wiemy, że niedowaga nie jest korzystna dla zdrowia. Ale pytanie, jaka waga jest dla nas optymalna, pozostaje otwarte.

Naukowcy nie starali się ustalić idealnej wagi, nie chcieli również, żeby pomyślano, że nawołują do zmiany stylu życia i przybrania wagi. W stu procentach wiadomo jednak, że otyłość związana jest z ryzykiem przedwczesnej śmierci, ze względu na takie choroby, jak cukrzyca, choroby serca, choroby nerek czy niektóre nowotwory. 

Co sądzicie o tych badaniach? Zwyciężą z kultem szczupłej sylwetki? 

giphy-tumblr (6)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów