Kawy wcale nie powinno zalewać się wrzątkiem. Jakie jeszcze błędy popełniamy? Wyjaśnia jeden z najlepszych baristów w Polsce

Anna Respondek 04.08.2017
Filiżanka kawy
Fotografia: Pixabay

Wiele osób swój dzień rozpoczyna od kubka gorącej i aromatycznej kawy, która ma postawić na nogi. Czy jednak parzymy ją właściwie? 

Jan Szurek, mistrz Polski Aeropress, swoją pasję rozwijał przez ostatnie lata w różnych lubelskich kawiarniach. Kiedy rozpoczynał pracę w pierwszej z nich, nie spodziewał się, że parzenie kawy stanie się jego pasją i sposobem na życie. Aktualnie prowadzi wiele szkoleń i pokazuje, jak stworzyć perfekcyjny kawowy wywar. 

Kawę spożywa około 90 procent dorosłych. Statystyczny Polak zużywa 3 kilogramy kawy rocznie, co daje w sumie ponad 95 litrów wypitego napoju na wszystkich mieszkańców. Okazuje się jednak, że popełniamy w trakcie tego rytuału wiele błędów. W rozmowie z portalem Wp.pl barista zdradził, co robimy źle.

Młynek do kawy
Fotografia: Pixabay

Idealny kubek kawy

Według Szurka, bardzo trudno wybrać najlepszą kawę, co jest pierwszym krokiem do zaparzenia idealnego napoju. Ze względu na to, że świat kawy ciągle się zmienia, należy obserwować go i znaleźć ten wymarzony smak związany z prywatnymi gustami. 

Kolejnym krokiem, który należy podjąć, jest zaopatrzenie się w młynek i dobrą wodę. Cierpliwość również się przyda, ponieważ jak mówi mistrz Polski, uwaga i skupienie to klucz do sukcesu.

Musimy wybrać dobrą kawę, zaopatrzyć się w dobry młynek i mieć dobrą wodę. To przede wszystkim. Potrzeba też uwagi. Kawę najlepiej kupować w ziarnach i mielić tuż przed parzeniem. Wystarczy jednak chwila, by podczas mielenia przerobić ziarna na drobny pył. Z kolei zbyt grubo zmielona kawa nie uwolni pełnego aromatu i smaku podczas parzenia. Kawy nigdy nie zalewamy wrzątkiem, to niszczy naturalny aromat. Najlepiej odczekać 2-3 minuty. Optymalna temperatura to 95 stopni.

Mistrz Aeropress

Barista specjalizuje się w wyjątkowym parzeniu kawy, do którego używa specjalistycznej strzykawki. Brzmi strasznie, jednak smakuje wyśmienicie. W rozmowie z portalem Wp.pl zdradził, na czym to polega. 

Aeropress jest to około 250 mililitrowa strzykawka, na końcu której zamiast igły mamy sitko. Parzenie kawy polega - w dużym skrócie - na umieszczeniu w aeropressie kawy, którą zalewamy wodą. Następnie zakręcamy sitko, w którym jest papierowy bądź stalowy filtr. Kiedy naciśniemy tłok, filtr oddziela napar od zmielonej kawy. Smak naparu zależy oczywiście przede wszystkim od rodzaju ziaren i receptury parzenia, czyli gramatury, grubości zmielenia, temperatura wody itp. Jednak Kawa zaparzona w aeropressie jest dużo bardziej klarowna od espresso i ma delikatniejszy smak. Jak pierwszy raz się ją próbuje, to smakuje jak herbata. Jednak jest bardzo intensywna i aromatyczna - wyjaśniał.

Właśnie w tym sposobie parzenia kawy barista osiągnął mistrzostwo. Jak stwierdził, wygrana uświadomiła mu, że podąża w dobrym kierunku. 

Polak wydaje się być bardzo zapracowany, oprócz kursów, które prowadzi, wybiera się również na kolejne mistrzostwa, tym razem na światowym poziomie. Mamy nadzieję, że osiągnie to, co sobie zamierzył.

Naszła Was ochota na kawę? ;)

giphy (10)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów