Jak zaparzyć idealną herbatę? Według naukowców, najbardziej popularny sposób jest zły

Anna Respondek 27.07.2017
Jak parzyć herbatę?
Fotografia: Instagram

Kubek gorącej herbaty i od razu dzień robi się lepszy. Jednak według naukowców ta prosta czynność wykonywana jest przez ludzi w zły sposób. 

Czy kiedykolwiek zastanawialiście się nad tym, jak odpowiednio przygotować herbatę? Kiedy wstaje się rano i marzy o wlaniu do żołądka czegoś ciepłego, nie ma czasu na celebrowanie tej czynności. Ostatnio naukowcy postanowili podzielić się swoją tajemną wiedzą na temat idealnie zaparzonego naparu

Jak podaje Dailymail.co.uk, doktor Stuart Farrimond, ekspert od przygotowywania herbaty, pokazał prezenterowi BBC przepis na idealny napój.

Według naukowca, torebka z herbatą powinna być trzymana we wrzątku przez dokładnie pięć minut, dzięki czemu jej smak będzie lepszy i sama w sobie będzie dużo zdrowsza. Farrimond dodał również, że kolor kubka, który wybierzemy nie jest bez znaczenia dla naszych odczuć. 

Jak zaparzyć idealną herbatę?

Brytyjczycy wypijają ponad 165 kubków herbaty dziennie. W 95 procentach używają torebek. Farrimond przyznał, że są cztery niezbywalne zasady idealnie przyrządzonego naparu. Po pierwsze nigdy nie pić ze styropianowych kubeczków.

Styropian absorbuje cząsteczki smaku, przez co herbata jest gorsza - wyjaśnia naukowiec.

Farrimond ujawnia, że za tym co wybieramy do picia, stoi w dużej mierze psychologia, która wpływa na nasze gusta. Badania pokazują, że herbata wypita z czerwonego i różowego kubka wydaje się być słodsza, niż ta wypita z białego lub niebieskiego. Według odkrycia uczonych, słodki smak kojarzy się właśnie z ciepłymi kolorami, natomiast smak słony z bielą i kolorem niebieskim. 

Kolejną "złotą" zasadą jest wykorzystywanie filtra, jeśli mieszka się w rejonie, w którym woda jest twarda. To zapobiega wytwarzaniu się osadu, który brudzi naczynia. 

Pojawienie się osadu związane jest z wchodzeniem ze sobą w reakcję związków chemicznych np. magnezu i wapnia. Wytwarza się wtedy osad, który wpływa na aromat płynu.  

Jednak najważniejszą wymogiem, według Farrimonda, jest parzenie herbaty dokładnie przez pięć minut. 

Czas, który poświęcimy na zaparzenie herbaty, ma naprawdę znaczenie. W jej skład wchodzi wiele antyoksydantów, a te są naturalnymi substancjami, które pomagają organizmowi walczyć z chorobami. 

Napar, parzony przez trzydzieści sekund, zawiera tylko trzydzieści miligramów kofeiny, ten parzony przez pięć minut zawiera pięćdziesiąt miligramów. Dodatkowo dłuższe potrzymanie herbaty we wrzątku zapewnia podwójną dawkę antyoksydantów.

Czyżby zwykła herbata miała zamienić się w napar bogów? ;)

giphy-downsized (18)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów