Jak zagęścić sos? Mamy dla was 7 sposobów na zagęszczenie sosu

Zuzanna Morska 15.09.2020
Sos
Fotografia: Shutterstock

Nie wyobrażacie sobie pysznego dania bez odpowiednio zrobionego sosu? Jeśli tak, mamy dla was kilka przepisów na zagęszczenie sosu. Jak zagęścić sos? Dzięki tym sposobom wyjdzie przepyszny!

Przyrządzenie dobrego sosu wymaga wprawy, ale nie jest też bardzo trudne. Najważniejszą rzeczą jest zagęszczenie sosu. Dzięki optymalnej konsystencji sos sprawi, że nasze danie nabierze smaku, a my sami będziemy chcieli jeszcze dokładkę.

Jak zagęścić sos? Na szczęście na to pytanie mamy odpowiedzieć. Istnieje kilak przydatnych wskazówek, które sprawią, że sos nam wyjdzie i będzie odpowiednio gęsty. Oto 7 sposobów na zagęszczenie sosu do naszego dania!

Jak zagęścić sos - o czym należy pamiętać

Zagęszczenie sosu może odbywać się poprzez jego odpowiednią obróbkę termiczną, ale też za pomocą dodania do niego odpowiednich produktów. Jeden i drugi sposób na zagęszczenie sosu jest skuteczny, przy czym obróbka termiczna wymaga od nas więcej cierpliwości. Co takiego można dodać do sosu, aby go zagęścić? Jak długo gotować sos, aby jego konsystencja stała się gęsta? Oto 7 sprawdzonych sposobów na zagęszczenie sosu.

Jak zagęścić sos - 7 sposobów na zagęszczenie sosu

Istnieje kilka sprawdzonych sposobów na to, jak zagęścić sos. Oto 7 sposobów na zagęszczenie sosu, które są skuteczne!

1. Redukcja

To najpopularniejszy sposób na zagęszczenie sosu. Trzeba jednak pamiętać, że jest dość czasochłonny. Wlewamy sos do garnka lub na patelnię i gotujemy na małym ogniu dotąd aż odparuje z niego woda. Musimy cały czas mieszać ten sos, aby się nie przypalił. Warto też pamiętać o tym, żeby taki sos doprawić do smaku dopiero pod koniec, gdyż jeśli zrobimy to na początku, woda odparuje, a sos stanie się zbyt mocno doprawiony.

2. Dodanie mąki lub skrobi

To również bardzo popularny sposób na zagęszczenie sosu. Nabieramy odrobinę sosu do oddzielnej miseczki i dodajemy do niego trochę mąki albo skrobi. Całość mieszamy i taką mieszankę stopniowo dodajemy do naszego sosu, cały czas mieszając, aby sos nie wyszedł nam zbyt gęsty. Warto pamiętać, aby dodawać maksymalnie 1 łyżeczkę skrobi na 0,5 l sosu.

Z mąki można również przygotować zasmażkę, którą można zagęścić sos. Mąkę smażymy na łyżce masła aż się zarumieni. Taką zasmażkę dodajemy do naszego sosu.

3. Dodanie bułki tartej

Działa ona na takiej samej zasadzie jak mąka i skrobia. Bułkę tartą dodajemy do sosu stopniowo i cały czas mieszamy. W ten sposób kontrolujemy stopień zagęszczenia sosu. Pamiętajcie jednak, że bułka tarta może nieco zmienić smak naszego sosu.

4. Dodanie jogurtu, mleka, śmietany

Do sosu można dodać różnego rodzaju produkty mleczne, które również sprawdzą się w zagęszczaniu sosu. Świetnie nadają się do tego jogurt naturalny lub śmietana. Możemy jednak do sosu dodać też mascarpone albo ricottę. Produkt mleczny najpierw mieszamy z odrobiną sosu, a dopiero później taką mieszankę dodajemy do całości sosu. W ten sposób unikniemy zważenia sosu.

5. Dodanie żółtka jajka

Żółtko najpierw musimy rozbełtać w osobnej miseczce, a dopiero później dodać do sosu. Warto jednak zdjąć ten sos z ognia i chwilę odczekać. Zbyt wysoka temperatura może doprowadzić do tego, że jajko nam się zetnie. Żółtko jajka świetnie sprawdzi się w przypadku delikatnych i nieco kremowych sosów.

6. Dosypanie płatków owsianych

Płatki owsiane to takie samo rozwiązanie, jak dodanie do sosu mąki, skrobi czy bułki tartej. Dodajemy ich do sosu znacznie mniej, żeby go zagęścić i musimy pamiętać, że może być wyczuwalna w sosie ich faktura.

7. Dorzucenie warzyw

Dodanie warzyw do sosu to zawsze dobry pomysł. Po pierwsze w ten sposób go zagęścimy, a po drugie sprawimy, że nasz sos będzie bogatszy w smaki. Warzywa najpierw podgotowujemy albo pieczemy. Później dorzucamy je do sosu i całość blendujemy. W ten sposób uzyskujemy pyszny krem!

shutterstock_1724176726
Fotografia: Shutterstock

Zgadniesz, z jakiego kraju pochodzi to danie? Niewiele osób zdobywa komplet punktów!      

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów