Jak ugotować ryż? Oto sprawdzone sposoby!

Weronika Misiuk 05.07.2019 AKTUALIZACJA: 30.01.2020
Ryż
Fotografia: Schutterstock

Jak ugotować ryż, aby zachować jego najlepszy smak? Gotowanie ryżu jest prostsze niż myślisz! Oto, jak ugotować ryż na sypko i w torebce!

Ryż to znakomity dodatek do wielu różnych dań. Nie tylko doskonale smakuje, ale też jest źródłem wielu składników odżywczych. Jedzenie ryżu jest polecane przede wszystkim osobom będącym na diecie. To doskonała alternatywa dla ziemniaków lub makaronów. Jednak, jak ugotować ryż, aby zachować jego wszystkie najlepsze właściwości i móc się cieszyć wyjątkowym smakiem? Poznaj najlepsze metody gotowania ryżu, aby wydobyć z niego to, co najlepsze!

Zobacz także: Uwielbiasz sałatkę nicejską? Podpowiadamy, jak ją zrobić

Gotowanie ryżu – to warto wiedzieć!

Coraz więcej osób przez wzgląd na liczne właściwości ryżu decyduje się wprowadzać go do swojego codziennego jadłospisu. Ryż można gotować na wiele różnych sposobów. Wszystko zależy tak naprawdę od naszych upodobań kulinarnych. Duże znaczenie ma w tym przypadku również rodzaj ryżu. Inaczej będziemy gotować ryż w torebce, a inaczej ryż na sypko. Różnice możemy dostrzegać również w przypadku ryżu białego i brązowego. W swojej diecie warto sięgać po różne rodzaje ryżu i próbować gotować je na różne sposoby. I chociaż za pierwszym razem gotowanie może sprawiać drobne problemy, to z każdą kolejną próbą będzie szło nam coraz lepiej aż uzyskamy taki ryż, który całkowicie zadowoli nasze kubki smakowe.

Zobacz także: Najprawdopodobniej gotujesz ryż w ten właśnie sposób. Naukowcy ostrzegają: to niebezpieczne

Jak ugotować ryż na sypko? Najważniejsza zasada!

O ile gotowanie ryżu w torebce nie sprawia większej trudności, to gotowanie ryżu na sypko często bywa problematyczne. I chociaż zawsze staramy się kierować instrukcjami na opakowaniu to jednak finalnie jest on daleki od naszych wyobrażeń. Co w takim razie robimy nie tak? Pierwsza podstawowa zasada, o której powinniśmy zawsze pamiętać to dokładne opłukanie ryżu z użyciem bieżącej, chłodnej wody przed jego gotowaniem. To sprawi, że pozbędziemy się skrobi, dzięki czemu nasz ryż nie będzie się tak sklejać.

Gotowanie ryżu na sypko – poszczególne etapy

  1. Do garnka wlewamy od 1,5 do 2 szklanek wody oraz dodajemy odrobinę soli i łyżkę oleju. Ewentualnie zamiast niego doskonale sprawdzi się również tradycyjna oliwa z oliwek.
  2. Jeżeli zależy nam na tym, aby nasz ryż zachował swój śnieżnobiały odcień warto również dodać odrobinę soku z cytryny.
  3. Następnie wsypujemy do garna opłukany wcześniej ryż – 1 szklankę.
  4. W czasie gotowania należy przykręcić gaz na mniejszy i szczelnie przykryć garnek pokrywką.
  5. Po upływie 15 minut możemy sprawdzić, czy ryż już wchłonął wodę. Zdejmujemy go z kuchenki i zostawiamy pod przykryciem jeszcze przez ok. 10 minut, następnie zdejmujemy pokrywkę i delikatnie mieszamy ryż, aby odparował.

Zobacz także: Ten sposób gotowania ryżu jest niebezpieczny dla zdrowia. Można się zatruć arszenikiem

Ryż - jak gotować z dodatkiem mleka?

Wiele osób uwielbia ryż na mleku. Jak go gotować? Ryż zalewamy jedną szklanką mleka i gotujemy na średnim ogniu od czasu do czasu mieszając. Co jakiś czas staramy się uzupełniać mleko do momentu aż będzie odpowiednio miękki. Taki ryż znakomicie smakuje z konfiturą, bakaliami lub dodatkiem owocowego soku.

Jak ugotować sypki ryż pod przykryciem?

Innym sprawdzonym sposobem na ugotowanie ryżu jest metoda pod przykryciem. 1 szklankę ryżu zalewamy 2,5 szklanką wrzątku i gotujemy przez około 5 minut. Następnie garnek zdejmujemy z kuchenki i pozwalamy, aby w szczelnie zamkniętym garnku pod przykryciem ryż nabierał objętości. Dla lepszego efektu warto owinąć garnek ręcznikiem, aby przyspieszyć cały ten proces.

Jak gotować ryż sypki na bulionie?

Aby jeszcze bardziej podkreślić smak naszego ryżu warto zamiast wody przygotować go na bulionie warzywnym. W tym celu 1 szklankę ryżu gotujemy pod przykryciem w 2 szklankach bulionu przez ok. 20 minut. Taki ryż będzie smakował znakomicie w zestawieniu z daniami mięsnymi lub jako samodzielny pożywny posiłek.

Jak ugotować ryż sypki – długość gotowania

Czas gotowania ryżu jest uzależniony przede wszystkim od jego rodzaju. Jeżeli chcesz przygotować biały ryż musisz pamiętać o tym, że nie należy go gotować dłużej niż 15 minut. Najdłużej gotuje się ryż brązowy. Średni czas gotowania w jego przypadku to ok. 35-45 minut.

Zobacz także: Ryż zapiekany z jabłkami na obiad i na deser. Poznaj przepis na to danie!

Gotowanie ryżu – proporcja wody

W zależności od tego, jaki ryż wybierzesz do swojego dania różna będzie ilość wody, którą wykorzystasz. W przypadku białego ryżu należy pamiętać o zachowaniu proporcji: na 1 szklankę ryżu powinno przypadać od 1,5 do 2 szklanek wody. Jeżeli natomiast chcemy ugotować ryż brązowy musimy zastosować 1 szklankę ryżu  na  2 niepełne szklanki wody.

Zobacz także: Lubisz kuchnię meksykańską? Koniecznie sprawdź przepis na tę sałatkę

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów