Jak to się stało, że Amerykanie zaczęli warzyć jedne z najlepszych piw na świecie?

23.05.2016
Piwo amerykańskie
Fotografia: www.pixabay.com

W browarach w Stanach Zjednoczonych w ostatnich latach odbyła się ogromna rewolucja. 

Amerykańskie piwo kojarzy nam się z wodnistym wywarem na ryżu i kukurydzy. Na pozór zupełnie słusznie, ponieważ większość produkowanego w tym kraju trunku od wody różni się tylko kolorem i niewielką ilością alkoholu. Ale prawdą jest również, że przez USA przeszła piwna rewolucja, która na zawsze zmieniła smak piwa.

1 na 20 milionów

Na początku XX wieku to oczywiście prohibicja była bezpośrednim powodem stagnacji piwowarstwa w Ameryce, ale po jej zniesieniu w 1933 roku, nie było niestety dużo lepiej. Kiedy w 1975 roku jeden z browarów z sukcesem wprowadził na rynek piwo typu light (lekkie), większość producentów wzięła sobie za cel stworzenie piwa smakującego jak woda tak bardzo, jak to tylko możliwe. Na domiar złego w całym kraju było zaledwie 110 browarów - jeden przypadał na około 20 milionów ludzi.

Dramatycznie niska jakość amerykańskiego piwa, z czym powszechnie kojarzymy dziś Północną Amerykę, wzbudziła sprzeciw wśród tych, którzy wiedzieli, jak może smakować ten trunek. Choć piwowarstwo domowe w USA było nielegalne, niektórzy łamali prawo wychodząc z założenia, że finansowa kara jest niewielka, w porównaniu z brakiem alternatywy dla bezsmakowego korporacyjnego lagera. W drugiej połowie lat 70 pierwsi z nich zaczęli zakładać własne browary. Ich piwo było zupełnie inne - warzone ze słodu, aromatyczne, bogato chmielone amerykańskimi odmianami chmielu, które duże firmy uważały za nisko jakościowe.

Nowe aromaty

Choć wcześniej piwowarstwo w USA najchętniej naśladowało style europejskie i bazowało na drogich, europejskich surowcach, nowa fala piwowarów sięgnęła po regionalne chmiele, często na ich podstawie tworząc bezkompromisowe, często mocno goryczkowe piwa nazywane współcześnie przydomkiem „amerykański”. Uprawiane na miejscu odmiany chmielu wprowadzały do piwa aromaty cytrusów, żywicy i owoców tropikalnych.

Nowe podejście do piwa i piwowarstwa zyskiwało coraz więcej fanów wśród konsumentów, co owocowało lawinowym przyrostem browarów. Pod koniec 2011 roku było ich w USA 2000, a pod koniec 2015 roku ponad 4100! Co ważne, mimo pewnego nasycenia rynek wcale nie traci impetu, a w Stanach warzy się coraz bardziej radykalne, najlepsze na świecie piwa. 

Europa się uczy

Piwna rewolucja jest nieustannym źródłem inspiracji dla piwowarów w Europie, którzy coraz więcej eksperymentują i często sięgają po surowce amerykańskie lub po mało znane odmiany lokalne. To małe firmy, które zmieniają to, jak myślimy o piwie oraz sam jego smak, proponując intensywne, ciekawe i urozmaicone smaki, które są zupełnym przeciwieństwem tego, co masowo produkują największe amerykańskie i europejskie browary (zobacz: Dlaczego piwo koncernowe nie smakuje? To żadna tajemnica).

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów