Jak obrać mango? Mamy dla was 3 proste sposoby

Zuzanna Morska 17.09.2020
Mango
Fotografia: Shutterstock

Jeżeli lubicie mango, z pewnością nie raz poszukiwaliście sposobów na to, jak łatwo obrać mango. Okazuje się, że istnieje kilka prostych metod na to, jak obrać mango. Zebraliśmy dla was najprostsze.

Mango to owoc wielkości dłoni, którego soczysty i przesłodki miąższ ma kolor pomarańczowy. Z wierzchu mango ma skórkę, które może mieć kolor czerwony, zielony, żółty, pomarańczowy bądź mix powyższych. Wszystko zależy od tego, jak dojrzałe mango kupiliśmy.

Na całym świecie są tysiące miłośników mango i z pewnością większość z nich nie przepada za obieraniem tego owocu. Jak obrać mango, aby się przy tym nie narobić i przy okazji nie zabrudzić całej kuchni? Mamy dla was trzy proste i skuteczne sposoby.

Jak obrać mango - praktyczne wskazówki

Przede wszystkim zacznij od wybrania dobrego mango. Zielone będzie niedojrzałe, dlatego zdecyduj się na owoc, który ma kolor pomarańczowo-czerwony. Pamiętaj też, że najlepsze mango to takie, które przy delikatnym naciśnięciu będzie jędrne.

Zwróć uwagę również na skórkę mango - nie powinna być przerwana. Powinieneś też zwrócić uwagę na zapach owocu - jeśli owoc jest dobry, świeżo i ładnie pachnie.

Kiedy już wybierzesz mango, możesz przygotować z niego mnóstwo pysznych rzeczy. Ale możesz też zjeść mango na surowo. Jak obrać mango? Oto kilka prostych sposobów.

Jak obrać mango - 3 sposoby

Istnieją 3 proste sposoby na to, jak obrać mango. Najpierw jednak każdy owoc dokładnie myjemy i osuszamy. Warto też obierać mango nad zlewem, gdyż może zawierać sporo soku, którym pobrudzimy kuchnię.

1. Sposób z "szachownicą"

To najpopularniejszy sposób na obieranie mango i jednocześnie najbardziej efektowny. Owoc przecinamy na pół, pozostawiając go wciąż w skórce. Następnie nacinamy miąższ wzdłuż owocu, a później w poprzek. Na sam koniec wykręcamy skórkę na drugą stronę i otrzymujemy pyszne kostki mango.

2. Sposób z obieraczką

Po umyciu mango możesz też "potraktować" je zwykłą obieraczką. To prosty sposób, ale dość "brudny". W czasie obierania z mango będzie wylatywało sporo soku. Owoc też w trakcie obierania będzie robił się śliski, więc warto uważać, aby go nie upuścić.

Tak obrane mango kroimy na paski bądź kawałki do momentu, kiedy nie natkniemy się na pestkę.

3. Sposób ze szklanką

Mango możesz też obrać za pomocą szklanki! Wystarczy, że przekroisz owoc na pół, a następnie tę jedną połówkę "nadziejesz" na krawędź szklanki. Musisz to zrobić tak, żeby po "nadzianiu" owocu aż do dna szklanki skórka została na zewnątrz, a miąższ i pestka w środku.

Który ze sposobów jest wg was najlepszy?

Zgadniesz, z jakiego kraju pochodzi to danie? Niewiele osób zdobywa komplet punktów!

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów