Jak namówić ludzi do jedzenia warzyw? Psycholodzy twierdzą, że wystarczy jedno słowo

Natalia Dziedzianowicz 14.06.2017
Jak namówić ludzi do jedzenia warzyw? Psycholodzy twierdzą, że wystarczy jedno słowo
Fotografia: pixabay.com

Okazuje się, że istnieje prosty sposób, aby zachęcić ludzi do jedzenia warzyw. Wystarczy odpowiednia reklama. 

Badania psychologów z Uniwersytetu w Stanford wykazały, że ludzie o wiele częściej sięgali po warzywa, jeżeli do ich nazwania używano barwnych określeń, takich jak "przyjemnie ostra papryka", "skwierczący ziemniak" itd. Taki chwyt okazał się o wiele bardziej chwytliwy, niż reklamowanie ich jako po prostu zdrowa żywność. 

Zespół badawczy przeprowadził doświadczenie na stołówce uczelni. Każdego dnia zmieniali język serwowanego jedzenia: od ich oryginalnych nazw, poprzez opisy wskazujące na właściwości zdrowotne, po wymyślne przymiotniki. 

Wyniki były zaskakujące. Okazało się, że największą popularnością cieszyły się właśnie warzywa z ubarwionymi opisami. Sięgało po nie aż 25% więcej osób, niż po inaczej opisane warzywa.

Ludzie wybierając jedzenie, bardziej kierują się smakiem niż tym, czy zjedzą zdrowo. Nie chodzi nawet o same wyszukane określenia - warzywa opisane w sposób sugerujący, jakich wrażeń smakowych może spodziewać się osoba, od razu wydały się dla badanych bardziej atrakcyjne - wyjaśnia badacz z zespołu. 

A czy na Was podziałałaby taka sztuczka? ;-)

salad-haterz1
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów