Jadalne balony są słodkie, a w dodatku zmieniają barwę głosu

Paulina Szestowicka 17.05.2016
Jadalny balon
Fotografia: www.youtube.com

Ich proces powstawania jest równie ciekawy, jak… jedzenia. 

Grant Achatz, szef kuchni chicagowskiej restauracja Alinea, wprowadził do menu jadalne balony, które są wypełniane helem. Raczej nie powinniśmy nazywać tego daniem, ale trudno nazwać coś jedynie atrakcją, jeżeli jest przygotowywane przez kucharzy pracujących w restauracji nagrodzonej trzema gwiazdkami Michelina.

Każdy z balonów jest zrobiony z cukrowej powłoki, która jest na tyle rozciągliwa, że można ją wypełnić helem. Co ciekawe, wszystkie są zawiązywane sznurkami wykonanymi z suszonych jabłek. Klienci zanim otrzymają swoją porcję deseru, są dokładnie poinstruowani przez kelnerów, jak należy zjeść ten oryginalny deser. 

Jadalne balony
Fotografia: www.youtube.com

Najciekawiej jest w pierwszej kolejności wyssać zawartość, a następnie skonsumować resztkę balonu. Balon można też przekuć igłą, ale ta opcja nie jest często wybierana przez klientów. Oczywiście z wiadomych powodów - każdy chce sprawdzić, jak hel zmieni barwę jego głosu. Klienci restauracji są są informowani przez obsługę, że zbyt duża ilość helu może skutkować utratą przytomności, ale mało kogo to zniechęca. 

Skomplikowany proces przyrządzania dania i fakt, że jest serwowane tylko w jednej restauracji na świecie sprawiają, że jest cena jest wysoka. Jeden balon kosztuje około 800 zł. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów