Jabłka są zdrowe, ale niektóre z nich mogą nam szkodzić. 10 produktów, których nie można spożywać regularnie

Katarzyna Leszczyńska 09.10.2017
Nie wszystkie produkty są zdrowe dla naszego organizmu
Fotografia: pexels.com

Lista produktów, po które nie powinniśmy sięgać.

Istnieją produkty spożywcze, których zjedzenie nie jest korzystne dla naszego zdrowia. Oczywiście nie spowodują, że od jednego plasterka umrzemy lub zachorujemy, np. na raka. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że stosowanie ich w diecie przez dłuższy czas, może mieć negatywne skutki dla naszego organizmu. Oto lista produktów, których lepiej nie wprowadzać na stałe do naszego jadłospisu.

Sery topione

Zazwyczaj tego typu sery mają mało wspólnego z prawdziwym serem. Znajdziemy w nich wysoką zawartość sodu, tłuszczu oraz cukru. Lepiej postawić na klasyczny śmietankowy twarożek.

Parówki

Większość z nich nie ma nic wspólnego z mięsem. W większości parówki składają się w aż 90% z odpadów takich jak: zmielone kości, skóry, mąka i żelatyna. Jeżeli jednak nie umiesz sobie odmówić parówki na kolację lub śniadanie, staraj się dokładnie sprawdzać ich skład i wybieraj te, w których jest wysoka zawartość mięsa.

Margaryna

Zawiera tzw. tłuszcze-trans, które nasz organizm odbiera jak toksyny. Są to sztuczne tłuszcze, które bardzo mocno podnoszą poziom cholesterolu. Przyczyniają się do powstawania chorób serca, raka, chorób układu kostnego, alergii, zaburzeń hormonalnych, problemów z rozwojem dzieci i wielu innych poważnych dolegliwości.

Substancje słodzące

Zawarte są przede wszystkim w dietetycznych napojach oraz słodyczach. Zamiast cukru dodaje się do nich wiele substancji. Najpopularniejszą z nich jest aspartam, który jest rakotwórczy. Producenci tego typu produktów używają również sacharyny sodowej oraz acesulfamu k. Każda z tych substancji także może powodować powstawanie nowotworów.

Przetworzone wędliny

Salami, kiełbaski, polędwiczki z warzywami, mielonki. Obecnie w marketach na stoisku z mięsem możemy wybierać w przeróżnych wędlinach. Oczywiście znajdziemy takie, które są wędzone, odpowiednio przygotowywane i przy odrobinie szczęścia trafimy na taką, która będzie miała smak i zapach prawdziwej wędliny. Gorzej jednak w przypadku tych, które są z kurczaka, mają jakieś dodatki w postaci galaretek i warzyw, które pewnie koło takich nawet nie leżały. Zazwyczaj znajdziemy w nich azotyny, które mają za zadanie dodanie smaku i koloru takiej wędlinie. Ich spożywanie może przyczynić się do powstania raka jelita grubego, żołądka i trzustki.

Produkty sojowe

Prawie cała soja, która trafia do Polski jest genetycznie modyfikowana. Rolnicy chętnie używają jej do karmienia krów i drobiu, ponieważ jest tania. W odpowiednim opakowaniu sprzedaje ją się również ludziom, za nieco wyższą cenę. Tego typu soja jest spryskiwana Roundapem, który jest niezwykle niebezpieczny. Jego składniki mogą rozregulować gospodarkę hormonalną kobiet, powodują uszkodzenia płodu oraz deformują go, osłabiają układ odpornościowy, zaburzają działanie tarczycy oraz prowadzą do niepłodności i chorób nowotworowych. Możemy go znaleźć również w produktach przetworzonych, w tym np. płatkach dla dzieci.

Owoce i warzywa nie muszą być zdrowe
Fotografia: pexels.com

Owoce i warzywa z niepewnego źródła

Jeżeli nie jesteś pewien co do pochodzenia owoców i warzyw, lepiej po nie nie sięgaj. Okazuje się, że produkty, które powinny być dla nas zdrowe, mogą okazać się chorobotwórcze, ze względu na pestycydy w nich zawarte. Najbardziej narażone na zanieczyszczenie są: jabłka, brzoskwinie, nektarynki, truskawki, winogrona, szpinak, ogórki, pomidory, ziemniaki. Nie trzeba natomiast bać się przetworów, ponieważ są to przetworzone warzywa. Zwłaszcza jeżeli zrobimy je sami. Przepis na ogórki kiszone na przykład jest banalny.

Mięso z niepewnego źródła

Podobnie sprawa ma się w przypadku mięsa. Tym razem chodzi jednak o antybiotyki, którymi producenci faszerują swoje zwierzęta, z których potem my otrzymujemy mięso. Przede wszystkim głośno było o faszerowanych antybiotykami kurczakach. Dlatego mięso kurze oraz jaja najlepiej kupować z pewnych źródeł.

Chleb z bromianem potasu

Bromian potasu służy do wspomagania chleba podczas pieczenia. Na szczęście nie każdy go stosuje. Idąc do piekarni po świeży chleb, zapytaj sprzedawcy, czy dostaniesz wypiek bez tego składnika. W markecie uważnie czytaj, co jest napisane na opakowaniu. Czasami lepiej kupić pewny chleb z folii, niż najświeższy wypiek sklepu, w którym może być bromian potasu.

Popcorn do zrobienia w mikrofalówce

Jedzenie z papierowej torby, a także to podgrzewane w mikrofali, nie może być zdrowe. Popcorn jest natomiast mieszanką obydwu. Torby, w których jest przechowywany zazwyczaj pokryte są związkiem chemicznym, sulfonianem perfluorooktanu. Może mieć on negatywny wpływ na płodność oraz przyczynić się do powstawania raka i nieprawidłowego funkcjonowania nerek. Kuchenki mikrofalowe natomiast wytwarzają szkodliwe promieniowanie, które jest niekorzystne dla organizmu. Nawet, jeżeli my zachowamy pewną odległość od promieni, nasze jedzenie nie, a w końcu i tak je zjemy.

Oczywiście nie chodzi o to, żeby dać się zwariować. Nie możemy wyeliminować wszystkiego z naszego życia. Robiąc zakupy, trudno jest też sprawdzić pochodzenie niektórych produktów. Możemy jednak starać się dbać o to, co jemy trochę bardziej, np. poprzez dokładne czytanie etykiet na opakowaniach. Podziękuje nam za to zarówno nasze podniebienie, jak i w przyszłości cały organizm.

Dietetyczne słodycze mają szkodliwe substancje słodzące
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów