Gotowanie kukurydzy - jak ją przygotować, aby uzyskać najlepszy smak?

Malwina Wasilewska 25.08.2020
kukurydza
Fotografia: Shutterstock

Wiele z nas zastanawia się, ile powinno trwać gotowanie kukurydzy, by uzyskać odpowiedni smak. Poznaj najlepszy przepis na gotowanie kukurydzy. Podpowiemy ci też, jaka kukurydza jest najlepsza oraz z czym ją przyrządzić.

Gotowanie kukurydzy to zadanie, które nikomu nie powinno sprawiać trudności. Jednak zbyt krótki lub zbyt długi czas gotowania może sprawić, że nie będzie miała ona odpowiedniego smaku. Sprawdź, ile powinno się gotować kukurydzę zgodnie z naszym przepisem.

Gotowanie kukurydzy - ile powinno trwać?

Gotowanie kukurydzy zależy od tego, jaki rodzaj kukurydzy kupiliśmy. Najbardziej polecamy młodą, niewielką kukurydzę cukrową. Na początku obierz kolbę z liści, wypłucz ją w wodzie i gotuj w garnku. Młoda kukurydza powinna być gotowana przez około 10-15 minut. A starsze kolby często wymagają nawet 1 godziny gotowania.

Jeśli zbyt długo będziesz gotować kukurydzę, zacznie twardnieć. Pamiętaj więc, aby w odpowiednim momencie zdjąć ją z ognia. Dla uzyskania najlepszego smaku, warto posłodzić wodę, w której gotujesz kukurydzę. Tuż przed zjedzeniem posmaruj kukurydzę masłem i ją posól. Twoje danie jest gotowe. Jak widzisz, gotowanie kukurydzy to naprawdę proste zadanie.

Ile krajów na świecie, tyle tradycyjnych pysznych potraw. Czy jesteś w stanie odgadnąć, do którego kraju przypisana jest dana potrawa?

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów