Egzystencja na granicy głodu może wydłużyć życie. Naukowcy mają jednak pewne obawy

Mateusz Patyk 18.01.2017
Eksperyment dieta makaki
Fotografia: University of Wisconsin-Madison

Na podstawie połączenia wyników badań dwóch ośrodków naukowych można dojść do wniosku, że drastyczna dieta pozytywnie wpływa na długowieczność. A na pewno na zdrowie.

Z opublikowanego 17 stycznia 2017 roku raportu na łamach strony Nature.com wynika, że celowe i w pełni kontrolowane "głodzenie" doświadczalnych małp pozwoliło na wydłużenie ich życia oraz zapobiegło wystąpieniu chorób związanych z wiekiem. Badania zostały przeprowadzone przez Uniwersytet Wisconsin-Madison wraz z Państwowym Instytutem Badającym Proces Starzenia (National Institute on Aging - NIA).

Raport wyjaśnia zasadę działania diety opartej na ograniczeniu kalorii (calorie restriction - CR), a jednocześnie pomaga w rozwianiu wątpliwości powstałych po bardzo podobnym badaniu, które przyniosło odmienne wnioski. Eksperyment ten polegał na karmieniu dwóch osobników makaków królewskich w skrajnie różny sposób. Jeden z badanych samców, o imieniu Canto, miał reglamentowaną ilość kalorii w menu, natomiast druga małpa, Owen, dostawała posiłki zawierające 30% cukru.

Jak podaje strona Gizmodo.com, o ile w badaniu Uniwersytetu Wisconsin-Medison z 2009 roku zaobserwowano korzyści diety CR wśród małp, takich jak zmniejszenie ryzyka raka, chorób układu krążenia i insulinoodporności, to zaledwie trzy lata później inny zespół naukowy nie wykazał tak znacznego wskaźnika zwiększenia długowieczności. Zauważono natomiast tendencję do poprawy zdrowia u badanych zwierząt.

Fakt, że dwie ekipy badawcze połączyły siły i wymieniły się danymi, aby znaleźć sposób na rozwiązanie przyczyn rozbieżności w swych wnioskach, jest bezprecedensowy - powiedział cytowany przez Gizmodo.com ekspert S. Jay Olszansky, zajmujący się zagadnieniem starzenia w chicagowskim Uniwersytecie Illinois.

Kontrowersyjna dieta

Sposób żywienia, zakładający ciągłe balansowanie na granicy odczuwania głodu, nadal jest przedmiotem ożywionej dyskusji w środowisku naukowym. Jej umiarkowane stosowanie rzeczywiście ma pozytywne skutki, ale poważne ograniczenie kalorii może przynieść odwrotne rezultaty do zamierzonych. Wiadomo jedynie, że CR zmniejsza temperaturę ciała, spowalnia podział komórek, obniża tempo metabolizmu oraz niweluje defekty w łańcuchu DNA.

Różnice powstałe przy porównaniu wniosków z badań dwóch placówek eksperymentujących na makakach wynikały z kilku przyczyn. Diecie CR poddawano bowiem małpy w różnym wieku. Dzięki temu między innymi wiadomo, że dieta ta jest korzystna tylko dla osobników dorosłych i starszych naczelnych, ale już nie dla młodszych zwierząt.

Dodatkowo naukowcy odkryli, że różniły się też rodzaje podawanego rezusom pożywienia. Na Uniwersytecie Wisconsin-Madison była to przetworzona żywność ze zwiększoną zawartością cukru, natomiast w NIA podawano naturalne składniki. Bogate w węglowodany menu spowodowało znaczny przyrost wagi posilających się tą metodą małp.

Na razie nie planowane są żadne badania kliniczne diety CR na ludziach.

Makaki eksperyment
Fotografia: University of Wisconsin-Madison

Para 27-letnich małp, z których ta po lewej przez całe życie jadła więcej niż jej rówieśnik na prawo poddany diecie polegającej na ograniczeniu kalorii. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów