Dobre wiadomości dla wszystkich miłośników czekolady. Naukowcy odkryli jej niezwykłą właściwość

Anna Respondek 04.08.2017
Prawdziwa czekolada jest zdrowa
Fotografia: Pixabay

Pojawił się kolejny argument za tym, aby zajadać się czekoladą bez wyrzutów sumienia. 

Czekolada to przysmak, w którym gustuje wiele osób. Niejednokrotnie nie zauważamy kiedy znika cała tabliczka i potem musimy walczyć z wyrzutami sumienia i rosnącymi boczkami. Większość dostępnych na rynku czekolad nie jest dobra dla naszego zdrowia, ponieważ zawiera duże ilości cukru i tłuszczów. Naukowcy twierdzą jednak, że odkryli pewien rodzaj smakołyku, który może mieć pozytywny wpływ na naszą formę. Portal Theconversation.com opublikował artykuł naukowca, który zachwyca się walorami "prawdziwej" czekolady.

Ludzie setki lat temu poznali pozytywne rezultaty spożywania kakao. Aztecki władca Montezuma II poił swoich żołnierzy tym napojem, twierdząc, że dzięki niemu są silniejsi. Istnieje jednak spora różnica między tym, jak my postrzegamy kubek parującej mikstury i jak wyglądał on w zeszłych stuleciach. Wtedy kakao było wyjątkowo gęste i gorzkie, pokryte grubym kożuchem. Doprawiano je również chilli. 

Kakaowiec
Fotografia: Pixabay

Indianie z plemienia Kuna znawcami prawdziwej czekolady

30 lat temu naukowcy zaczęli się bardziej przyglądać właściwościom czekoladowych wyrobów. W 1997 roku nastąpił przełom związany z artykułem dotyczącym Indian z plemienia Kuna, którzy codziennie spożywają pięć kubków kakao. Badacze z Harvardu zauważyli, że członkowie klanu żyją wyjątkowo długo, mają niskie ciśnienie krwi, rzadko mierzą się z problemami sercowymi, a takie choroby jak cukrzyca czy nowotwory są im praktycznie nieznane. 

Od tamtego czasu naukowcy starają się udowodnić, że spożywanie prawdziwego kakao, czyli również czekolady, ma zbawienny wpływ na nasze zdrowie. Według Duane Mellora ziarna kakaowca zawierają katechiny, jedne z najsilniejszych antyoksydantów, które wspomagają wiele procesów w organizmie, na przykład ułatwiają produkcję dobrego cholesterolu i wspomagają działanie insuliny.

Niestety, większość produktów, które możemy znaleźć na sklepowych półkach, zawiera znikome ilości kakao. Dlatego warto sprawdzać skład produktu, który mamy zamiar kupić. 

Kakao
Fotografia: Pixabay

Zapotrzebowanie rynku na prawdziwą czekoladę

Choć istnieje wiele sklepów sprzedających wyroby z prawdziwej czekolady, to nadal brakuje jednej marki, która przebije się na rynku, będzie miała dostępne ceny i wyprze inne niezdrowe marki smakołyku. 

Miłośnicy zdrowego odżywania starają się przeforsować trend na spożywanie sproszkowanych ziaren kakaowca, które mają być alternatywą dla jedzenia czekolady. Niestety, nie ma żadnych naukowych badań, które udowodniłyby, że surowe kakao wspomaga pracę układu sercowo-naczyniowego. Okazuje się, że do większości badań wykorzystywano przetworzone ziarna kakaowca i to ona zawierają tak wiele antyoksydantów. 

I jak tu nie kochać czekolady? Oczywiście tej prawdziwej ;)

giphy-downsized (41)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów