Do sprzedaży trafiły tuńczyki z nielegalnych hodowli. Przestępcy dodatkowo je "ulepszają"

Redakcja 19.01.2017
Świeży tuńczyk
Fotografia: Pixabay

Na tym oszustwie mogą zarobić nawet setki milionów złotych rocznie.

Nie od dziś wiadomo, że owoce morza i ryby są najczęściej podrabianym jedzeniem na świecie. Oczywiście poza kilkoma wyjątkami - tam gdzie ryby i skorupiaki są tańsze niż mięso - na przykład w Japonii i w niektórych miejscowościach śródziemnomorskich lub nad oceanem. Europejczycy za bogate w Omega-3 produkty spożywcze muszą słono płacić albo liczyć się z tym, że luksusowy posiłek może wywołać niestrawności. Jednak wysoka cena nie gwarantuje najwyższej jakości.

Jak podaje Independent.co.uk, rynkiem ryb z niskiej i średniej półki rządzą oszuści. Nie tylko wciskają klientom nieświeże produkty, ale również uciekają się nieetycznych metod. Okazuje się, że surowy tuńczyk, który ostatnimi czasy zdobył popularność również w Polsce, sprzedawany w plastrach na steki, lub ten, który zjadamy restauracjach japońskich w formie sashimi lub nori - jest barwiony. Ma to na celu zachęcenie do zakupienia tej świeżo i zdrowo wyglądającej ryby. Barwiony tuńczyk jest intensywnie różowy i wygląda jak świeżo wyłowiony.

Zobacz także: Zła wiadomość dla amatorów sushi. W tym gatunku łososia wykryto niebezpiecznego pasożyta

Różowy tuńczyk
Fotografia: East News

Rybne podziemie

Barwionego tuńczyka spotkamy nie tylko w dyskontach i na bazarach. Rybni oszuści sprzedają mięso niskiej jakości jako produkt wysokiej klasy. To nie jest oficjalna praktyka, raczej jak opisuje brytyjski serwis, dzieje się to w podziemiu, przez które przewijają się setki milionów złotych rocznie. Każdego tygodnia około 500 ton tuńczyka nielegalnie dostaje się do punktów sprzedaży, gdzie mięso sprzedawane jest za dwukrotną cenę. Oznacza to, że Europę opanował farbowany, niesprawdzony przez weterynarzy tuńczyk.

Jak można przeczytać w dokumentach opracowanych przez Komisję Europejską, miłośnicy ryb z Unii Europejskiej wydają prawie 900 milionów złotych na tuńczyka, który jest nielegalnie barwiony ekstraktami z warzyw o wysokim stężeniu azotynów. Te nadają rybie różowo-czerwony odcień. Nieświeży i pofarbowany tuńczyk może zawierać histaminę, związek chemiczny, który odpowiada za reakcje alergiczne. A teraz wyobraźmy sobie sushi. Nieświeża i niskiej jakości ryba wygląda apetycznie w towarzystwie kawałków ryby maślanej, krewetek i maki w tempurze. Ludzki mózg przesyła sygnał, że to potrawa zdrowa i świeża, dlatego miłośnika sushi trudno powstrzymać przed zjedzenia dużych ilości takiej ryby z apetytem. 

Walka z rybnymi gangsterami

Według danych zebranych przez pracowników Unii Europejskiej, najwięcej farbowanych tuńczyków trafia na stoły włoskie, francuskie i hiszpańskie. Ta informacja powoduje, że prawdopodobnie wiele osób straci zaufanie do kuchni śródziemnomorskiej - która kojarzy się przecież ze świeżymi rybami i owocami morza. Enrico Brivio z europejskiej Dyrekcji Generalnej ds. Gospodarki Morskiej i Rybołówstwa powiedział w rozmowie z magazynem „IntraFish”, że zostały podjęte kroki ku zakończeniu tych nielegalnych praktyk, jednak nie zdradził, w jaki sposób UE chce tego dokonać.

Podejrzenia o złej jakości rybach w restauracjach po raz pierwszy pojawiły się w 2013 roku, kiedy organizacja nonprofit Oceana przebadała próbki mięsa z lokali w Stanach Zjednoczonych. Okazało się restauracje sushi i te oferujące dania z owoców morza, w ponad 70% przypadków sprzedawały tanie zamienniki. Najgorsza sytuacja jest w restauracjach sushi na całym świecie, gdzie tuńczyk najczęściej jest podrobiony. Różnice w kolorze mięsa tuńczyka wysokiej jakości są naturalne i wynikają z zawartości tłuszczu w poszczególnych kawałkach. Surowa ryba może mieć ciemny, czerwony kolor, lub jasny i różowy. Jednak jaskrawy, równomierny kolor powinien budzić nasze wątpliwości - szczególnie że skala zjawiska jest przerażająca. 

Ciemny tuńczyk wysokiej jakości
Fotografia: East News
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów