Czy warto pić czystek? Jego zbawienne właściwości powinny przekonać wszystkich niedowiarków

Anna Respondek 13.03.2018
Czystek właściwości
Fotografia: Shutterstock

Skąd taka popularność czystka? Wszystko za sprawą jego wyjątkowych właściwości. 

Czystek to rodzaj krzewu z rodziny czystkowatych, który może liczyć nawet 50 różnych gatunków i mieszańców. Roślina ta najczęściej występuje w okolicach Azji Zachodniej, basenu Morza Śródziemnego i Wysp Kanaryjskich. Istnieje kilka odmian czystka, jednak najpopularniejszymi są czystek szary, kreteński, lawendowy czy wawrzynolistny. Często mówi się o zbawiennych właściwościach czystka, które wpływają korzystnie na zdrowie człowieka. Które z nich są najważniejsze? 

Zobacz także: Czy wywar z zielonej herbaty może wspomóc proces odchudzania? Zaskakujące właściwości

Czystek - właściwości przeciwwirusowe i antybakteryjne

W internecie można znaleźć wiele artykułów mówiących o tym, że czystek ma znakomite działanie przeciwwirusowe i antybakteryjne. Jak do tej pory nie przeprowadzono konkretnych badań, które potwierdziłyby tę tezę. Naukowcom udało się jednak odkryć coś innego. Greccy specjaliści wykazali, że olejek eteryczny z liści czystka kreteńskiego wykazuje właściwości przeciwbakteryjne. 

Natomiast portugalskim naukowcom udało się ustalić, że ekstrakt z czystka lawendowego wykazuje hamujące działanie na grzyby wywołujące popularne choroby, takie jak pałeczka zapalenia płuc. Badania potwierdziły również hamujący wpływ na rozwój gronkowca złocistego. Dodatkowo picie herbaty z czystka nie ma skutków ubocznych.

Czystek - właściwości przeciwbólowe

Czystek, oprócz działania oczyszczającego dla organizmu, wykazuje również właściwości przeciwbólowe. Jak przekonują tureccy naukowcy z Uniwersytetu w Gazi, udało im się wyodrębnić z czystka substancje, które mają znaczny wpływ na zmniejszenie bólu, co więcej działają również przeciwzapalnie. 

Czystek - właściwości przeciwstarzeniowe

Ta wiadomość w szczególności powinna zainteresować kobiety, które chętnie jak najdłużej zachowałyby młody wygląd. Okazuje się, że może w tym pomóc im herbata z czystka, jednak należy pić ją regularnie. Czystek zawiera w sobie duże ilości polifenoli, które mają zbawienny wpływ na rozwój wolnych rodników i zdecydowanie go hamują. To właśnie wolne rodniki odpowiedzialne są za starzenie się skóry. 

Czystek - właściwości lecznicze

Czystek oprócz właściwości przeciwwirusowych, antybakteryjnych czy przeciwstarzeniowych może również przeciwdziałać powstawaniu zmian nowotworowych. Oczywiście nie zastąpi profesjonalnego leczenia, lecz wspomoże kurację. Dodatkowo wzmaga odporność organizmu i przeciwdziała powstawaniu miażdżycy, blokując utlenianie się złego cholesterolu we krwi. Czystek ma również wpływ na naczynia krwionośne, dzięki czemu rozpuszcza powstające zatory czy zakrzepy i tym samym zapobiega chorobom serca.  

Zobacz także: Olej kokosowy nie tylko do potraw? Dlaczego tak świetnie wpływa na skórę i włosy?

Oceń artykuł
TEMATY:

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów