Kobiety w ciąży nie powinny pić zielonej herbaty. Prawda czy mit?

Anna Respondek 15.03.2018
Zielona herbata w ciąży
Fotografia: Shutterstock

Choć wiele osób pije ją regularnie, to jednak kobiety w ciąży powinny z niej zrezygnować. Dlaczego tak się dzieje?

Zielona herbata nazywana eliksirem młodości ma wiele pozytywnych właściwości. Wspomaga odchudzanie, korzystnie wpływa na układ krążenia i pamięć. Niestety ma także pewne wady. Wiele kobiet, które od lat piły zieloną herbatę, w momencie zajścia w ciążę zaczyna zastanawiać się, czy nadal przyjmować napar. Według niektórych źródeł nadmiar zielonej herbaty może zaszkodzić nienarodzonemu dziecku.

Zobacz także: Co to jest czystek i dlaczego gwiazdy zakochały się w tej roślinie?

Czy zatem kobiety w ciąży powinny pić zieloną herbatę i jakie jej ilości ewentualnie nie zaszkodzą zrowiu dziecka?

Zielona herbata w ciąży

Choć zielna herbata wytwarzana jest z tej samej rośliny co herbata czarna, to jednak proces suszenia liści sprawia, że ma ona dużo więcej właściwości zdrowotnych.

Niestety według badań przeprowadzonych przez specjalistów, zielona herbata może mieć niekorzystny wpływ na rozwój płodu. Dla przyszłych matek zdrowie ich nienarodzonego dziecka jest najważniejsze, dlatego właśnie najlepiej, aby w trakcie ciąży powstrzymały się od picia zielonej herbaty lub zdecydowanie zmniejszyły jej przyjmowanie.

Zobacz także: Owulacja to dzień, w którym kobieta ma największe szanse na zajście w ciążę

Znamy właściwości zielonej herbaty, ale nie wszyscy wiedzą, że zawiera ona również związki, które mogą powodować przedwczesne zamykanie przewodu tętniczego w sercu płodu, który na pewnym etapie powinien pozostać drożny. W ciąży nie należy jej pić i mamy na to badania - dla portalu Mamotoja powiedziała dr n. med. Marzena Jurczak-Czaplicka, ginekolog i położnik Instytutu Matki i Dziecka.

Jeśli jednak przyszła mama woli zastąpić kawę zieloną herbatą, według niektórych źródeł dozwoloną maksymalną dawką są dwie filiżanki zielonej herbaty dziennie.

Przyjmowanie większej ilości naparu może prowadzić do zmniejszenia wchłaniania kwasu foliowego do organizmu, który jest niezwykle ważny dla rozwoju dziecka. Wygląda także na to, że nadmierne spożywanie zielonej herbaty może również prowadzić u dziecka do zaburzeń układu nerwowego czy rozszczepu kręgosłupa. Dodatkowo kofeina jest substancją, która może powodować poronienia.

Zieloną herbatę w ciąży najlepiej pić między posiłkami, ponieważ właśnie wtedy nie ogranicza tak bardzo wchłaniania cennych składników z pożywienia. Kobiety w ciąży powinny również zadbać o uzupełnianie kwasu foliowego, którego poziom w tym okresie znacznie spada. 

Zobacz także: Do czego stosować olej kokosowy? Właściwości najzdrowszego z tłuszczów 

Autor: Anna Respondek

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów