Co się stanie, gdy wypijemy herbatę przed snem? Wszystko zależy od długości jej parzenia

Katarzyna Leszczyńska 28.11.2017
Nie powinno się pić herbaty przed snem
Fotografia: pixabay.com

Wieczorem lepiej postawić na inny napój.

Wielu ludzi pije herbatę wieczorem. Dzięki temu mogą się zrelaksować lub rozgrzać po całym dniu spędzonym poza domem, zwłaszcza w mroźne, zimowe wieczory. Herbata pomaga na wiele rzeczy. Może jednak również szkodzić. Okazuje się, że picie jej wieczorem może mieć negatywne skutki na nasz sen. Jest jednak jeden sposób, żeby tak się nie działo.

Herbata ma w sobie bardzo dużo teiny, która podobnie jak kofeina, działa pobudzająco. Najwięcej tego składnika zawiera herbata biała a najmniej czerwona. O tym, czy nasza herbata będzie miała działanie pobudzające, zdaniem uczonych może wpłynąć długość jej parzenia.

Ile czasu parzyć herbatę wieczorem?
Fotografia: pixabay.com

Wieczorem nie powinno się parzyć herbaty krócej niż 3 minuty

Teina uwalnia się z herbaty podczas pierwszych trzech minut parzenia. Dlatego też, jeżeli pijemy ją wieczorem, najlepiej nasączać fusy dłużej niż trzy minuty. Po upływie tego czasu w naparze pojawią się garbniki, które zneutralizują działanie teiny. Wówczas nadamy jej zupełnie innych właściwości i zadziała na nas uspokajająco. Najlepszym wyjściem z sytuacji natomiast jest picie ziół przed zaśnięciem i całkowita rezygnacja z herbaty.

Ile czasu parzyć herbatę wieczorem?
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów