Co dokładnie dzieje się z organizmem po odstawieniu kawy? Największa zmiana związana z wagą

Anna Respondek 14.08.2017
Skutki odstawienia kofeiny
Fotografia: Pixabay

Picie kawy dla wielu jest jak narkotyk. Bez niej nie wyobrażają sobie poranka. A co się stanie, jeśli całkiem zrezygnujemy z tej przyjemności? 

Kawa to druga miłość wielu ludzi, oczywiście zaraz po czekoladzie. Poranny rytuał związany z piciem tego niemalże "świętego" napoju jest odprężający, pozwala nam stanąć na nogi i otworzyć oczy. Ale czy kiedykolwiek zastanawialiście się na tym, jakbyście się czuli rezygnując z kofeiny? 

Dziennikarze portalu o2.pl postanowili zapytać dietetyczki, co stanie się z organizmem po kawowym detoksie. Część ze skutków może nas zachwycić, część nie będzie już taka przyjemna.

giphy-tumblr (5)

Skutki uboczne odwyku

Uzależnienie organizmu od kofeiny jest większe niż nam się wydaje. Pierwszym zauważalnym objawem detoksu będzie większe poczucie zmęczenia z rana. Dietetyczna podpowiada, jak sobie z tym poradzić.

Jeśli tolerujesz niewielkie dawki kofeiny, zielona herbata będzie świetnym zamiennikiem kawy - wyjaśnia.

Dzięki temu, że zielona herbata zawiera wiele antyoksydantów, wspomaga walkę ze stanami zapalnymi prowadzącymi do różnego rodzaju chorób, między innymi cukrzycy, chorób układu krążenia czy demencji.

giphy-downsized (53)

Układ pokarmowy zyska

Dietetyczka zwrócił uwagę na zmiany, jakie zachodzą w układzie pokarmowym.

Niektóre osoby, szczególnie te uczulone na gluten, mogą wykazywać również wrażliwość na proteiny zawarte w ziarnach kawy. A to może prowadzić do szeregu niezbyt przyjemnych dolegliwości, jak ból głowy czy rewolucje żołądkowe - tłumaczy dietetyczka.

Okazuje się, że odstawienie kawy może pomóc nam rozwiązać wiele problemów zdrowotnych, których przyczyny nie potrafiliśmy określić.

Przybywające kilogramy

Niestety i w tym przypadku obowiązuje zasada „coś za coś”. Organizm oczyszcza się z kofeiny, jednak u niektórych związane jest to z przybieraniem masy. Czasami przyczyną jest zajadanie smutków i tęsknota za gorącym kubkiem naparu.

Kofeina może też zwiększać zużycie energii przez organizm, a więc spalanie tłuszczu w stanie spoczynku poprzez stymulowanie tzw. termogenezy orgaznimu – wyjaśnia dietetyczka.

Jak wynika ze słów specjalistki, odchudzające właściwości kawy są potwierdzone naukowo.

giphy-downsized (52)

Poczucie większego spokoju

Kofeina różnie wpływa na organizm człowieka. Niektórzy po wypiciu małego kubka płynu czują się roztrzęsieni, może być to związane z nietolerancją kawy.

Jeśli pijesz kawę, a potem czujesz się wyczerpana albo roztrzęsiona, jest to dowód, że twój organizm jej nie toleruje - wyjaśnia specjalistka. 

W takiej sytuacji najlepszym zastępstwem będzie dla nas zielona herbata.

Poczucie wzdęcia zniknie

Według dietetyczki, po odstawieniu kofeiny, znika wiele przykrych dolegliwości. Jak sama przyznaje, niektóre reakcje alergiczne mogą być związane właśnie z piciem kawy, mowa tutaj o bólach głowy, zmęczeniu, wzdęciach czy swędzeniu skóry. To wszystko symptomy nietolerancji kofeiny. 

Pomimo przykrego skutku w postaci tycia, ostatecznie, odstawienie kawy może przynieść dużo więcej korzyści. 

Gotowi na podjęcie wyzwania? ;)

giphy-downsized (54)
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów