Trufle rosną jak warzywa na grządce. Dziękujmy za to polskim naukowcom

Redakcja 04.11.2016
Wykopywanie trufli
Fotografia: Pixabay

Niemożliwe stało się możliwe. Ta historia jest dowodem na to, że cierpliwość i ciężka praca popłacają.

Po ośmiu latach badań i prób, polskim naukowcom z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego udało się wyhodować trufle. Oznacza to, że Polska może być ważnym punktem na truflowej mapie świata. Co ciekawe, w naszym kraju ten przysmak występuje dziko, choć jest bardzo rzadki i objęty ochroną. Osoba przyłapana w Polsce na zbieraniu najbardziej pożądanych grzybów na świecie zapłaci mandat.

Inicjatorem prac badawczych był prof. Zbigniew Sierota z Katedry Leśnictwa i Ekologii Leśnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. Przed ośmioma laty miał nawiązać współpracę z Instytutem Środowiska w Turynie. Profesor zaczął zastanawiać się, czy w Polsce panują warunki odpowiednie dla rozwoju tych grzybów. Zebrał zespół badawczy, który poszukiwał terenów bogatych w węglan wapienia o wysokim odczynie i w kilku wybranych miejscach rozpoczęli próby wyhodowania trufli.

Cierpliwość popłaca 

Po pewnym czasie pojawiały się pierwsze owoce badań, specjalnie wytrenowany pies odnalazł kilka trufli. Okazało się nawet, że olsztyńscy naukowcy odkryli trzy gatunki nieznane dotąd w Polsce. Te początkowe sukcesy zachęciły badaczy do kontynuowania prac. Jak czytamy na stronie Radia Olsztyn, profesor Sierota przekazał prace profesor Dorocie Hilszczańskiej, a jej zespół skupił się na namnażaniu mateczników grzybniowych oraz wyhodowaniem sadzonek leszczyny i dębu, aby zakazić ich korzenie truflą. Pierwsza plantacja powstała siedem lat temu na Lubelszczyźnie

Owocowanie trufli może trwać nawet dekadę. W tym roku grzyby wydały pierwsze owoce. Naukowce założyli jeszcze jedną plantację, ale jej lokalizacja jest tajna. Radio Olsztyn przytacza słowa profesora Sieroty, który ma nadzieję na to, że temat polskich trufli wzbudzi zainteresowanie inwestorów i właścicieli ziemi o odpowiedniej glebie. Profesor służy poradą i zachęca do zakładania prywatnych hodowli.  

Pewną przeszkodą może być to, iż uprawa trufli wiąże się z długim okresem zwrotu kosztów. Założenie uprawy wymaga odpowiedniego terenu i być może nawet chemicznego przygotowania ziemi, by podnieść jej zasadowość, a także pielenia, podlewania i długiego oczekiwania. Owocniki mogą wyrosnąć, ale nie muszą, mogą zostać zastąpione przez inne grzyby. To jest przyroda, zatem pewne ryzyko się ponosi, ale efektem mogą być owocniki trufli, które wytrawni restauratorzy są w stanie odpowiednio spożytkować ku uciesze klientów – przytacza słowa profesora Zbigniewa Sieroty Radio Olsztyn.

Warto zastanowić się, czy nie poświęcić się hodowli polskich trufli. Ten gatunek grzybów nie tylko uznawany jest za najsmaczniejszy na świecie, jest także najdroższym. Kilogram może kosztować nawet 25 tysięcy złotych. Niestety najcenniejsze są osobniki odmiany białej, naukowcy twierdzą, że póki co nie ma szans na wyhodowanie ich w Polsce. 

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów