Jak przyrządzić smaczny i aromatyczny befsztyk wołowy? Mamy sprawdzony przepis!

Zuzanna Morska 14.09.2020
Befsztyk wołowy
Fotografia: Shutterstock

Befsztyk wołowy, czyli inaczej stek wołowy, to jedna z tych potraw, na które często wybieramy się do restauracji. Jednak taki befsztyk wołowy można przygotować w domu! Co zrobić, aby befsztyk wołowy był soczysty i aromatyczny? Mamy dla was sprawdzony przepis!

Befsztyk wołowy, czyli inaczej stek, może być dobrze wysmażony, półkrwisty albo krwisty. Aby przyrządzić to danie potrzebujemy nieco wprawy i dobrego przepisu. O czym należy pamiętać, aby zrobić befsztyk wołowy? Jak długo należy przyrządzać stek, aby był taki, jak chcemy? Mamy dla was garść przydatnych informacji.

Befsztyk wołowy - co to

Befsztyk wołowy to płaski kawałek mięsa wołowego krojonego w poprzek włókien mięśniowych. Z takiej wołowiny przygotowuje się danie o tej samej nazwie. Najczęściej befsztyk wołowy robimy z polędwicy albo karkówki. Możemy takie mięso usmażyć, ale też grillować czy piec.

Befsztyk wołowy może mieć różne stopnie wysmażenia - może być dobrze wysmażony, półkrwisty i krwisty. Jednak to niejedyny podział, jaki stosuje się w przyrządzaniu dania, jakim jest stek wołowy. Otóż koneserzy i znawcy kuchni mówią też o takich porcjach befsztyku wołowego jak: châteaubriand, medalion, filet mignon, T-bone.

Z kolei w Ameryce, gdzie danie to jest niezwykle popularne, wyróżnia się 4 rodzaje steków:

  • t-bone
  • porterhouse
  • new york
  • rib eye

Befsztyk wołowy - ile smażyć

Befsztyk wołowy wymaga od nas pewnej wiedzy, która pozwoli nam dobrze go przygotować. Na początku warto pamiętać o tym, że wołowinę smaży się krótko. Wszystko jednak zależy od tego, jak gruby plaster mięsa wrzucimy na patelnię. Dlatego zanim przystąpimy do obróbki termicznej, kroimy mięso na cienkie plastry.

Wyobraźmy sobie, że mamy plaster mięsa o grubości 2-3 cm. Ile będziemy go smażyć?

  • 7-8 minut - otrzymamy stek dobrze wysmażony
  • ok. 6 minut - stek półkrwisty
  • 4-5 minut - stek krwisty

Befsztyk wołowy - jak przyrządzić?

Tak, jak już wspomnieliśmy, zanim zaczniemy smażyć mięso wołowe, musimy pokroić je na cienkie plastry. Te o grubości 2-2,5 cm będą najlepsze. Możemy mięso zanurzyć w marynacie z z oliwy i czosnku lub ulubionych ziół, ale zaleca się, aby nic z nim nie robić przed smażeniem.

Na patelni rozgrzewamy olej, a następnie wrzucamy na tłuszcz mięso. Smażymy po minucie z każdej strony, a później odpowiednio dosmażamy.

Jak zrobić befsztyk wołowy na grillu? Pamiętajcie, że taka obróbka termiczna wymaga trochę więcej czasu. Jeżeli mamy stek o grubości 2,5 cm będziemy go piec 18-21 minut - w zależności od tego jak ma być wysmażony.

Pod koniec smażenia lub pieczenia przyprawiamy mięso solą i pieprzem. Po całym procesie odstawiamy stek wołowy na bok na ok. 10 minut, aby uniknąć wyciekania soku podczas krojenia porcji.

Befsztyk wołowy - wartości odżywcze

Warto pamiętać, że befsztyk wołowy polecany jest osobom, którym zależy na utrzymaniu odpowiedniej formy, w tym masy mięśniowej. Wołowina jest najmniej kaloryczna, ale jednocześnie jej spożywanie sprawi, że efekty naszych ćwiczeń będą jeszcze lepiej widoczne. Nic więc dziwnego, że stek jest składnikiem wielu różnych diet.

Befsztyk rekomendowany jest dla osób, które mają problemy z wyrównaniem poziomu żelaza. To doskonałe źródło żelaza, magnezu i witaminy B6 i witaminy B1.

Befsztyk wołowy - przeciwwskazania

Ze spożywaniem befsztyku wołowego nie można jednak przesadzać. Zjadanie dużych ilości wołowiny może prowadzić do chorób układu krążenia, chorób metabolicznych, a nawet do rozwoju nowotworów - szczególnie jelita grubego i odbytu. Należy pamiętać, że najbezpieczniej jest jeść mięso czerwone tylko czasami i to zawsze w towarzystwie warzyw. To właśnie one pomogą organizmowi strawić wołowinę i zabezpieczą go przed zakwaszeniem.

Zgadniesz, z jakiego kraju pochodzi to danie? Niewiele osób zdobywa komplet punktów!     

Rozwiąż quiz

Czy odgadniesz z jakiego kraju pochodzi to danie? Tylko 1 na 10 osób zdobywa komplet punktów!

sushi
Fotografia: shutterstock

1. Z jakiego kraju pochodzi sushi?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów