W 2017 roku nastąpi rzadkie zjawisko astronomiczne. Czekano na nie prawie 100 lat

Mateusz Patyk 02.01.2017
Zaćmienie Słońca
Fotografia: NASA

Najbliższe miesiące astronomowie spędzą na odliczaniu dni do wielkiego wydarzenia. Takiego zaćmienia Słońca nie było od zakończenia I wojny światowej.

Po raz pierwszy od 1918 roku najbliższa gwiazda Ziemi zostanie przesłonięta przez Księżyc w linii przechodzącej przez całe terytorium Stanów Zjednoczonych - od zachodniego do wschodniego brzegu kontynentu.

Ten fakt jest warty uwagi nie tylko ze względu na niesamowite widowisko, ale także na lokalizację obserwacji. Przeważnie całkowite zaćmienie było widoczne z miejsc położonych na Oceanie Spokojnym lub mało zamieszkanych terenach. Według portalu Cs.astronomy.com, 21 sierpnia 2017 roku taką możliwość będą mieli mieszkańcy co najmniej 10 stanów Ameryki Północnej.

Rekordowa jest liczba osób, które zobaczą choćby częściowe zasłonięcie tarczy Słońca przez Srebrny Glob. USA zajmuje bowiem 3. miejsce na świecie pod względem zaludnienia, a średnia gęstość mieszkańców w tym kraju wynosi prawie 34 osoby na kilometr kwadratowy. Zjawisko rozpocznie się na kilka minut przed siedemnastą czasu uniwersalnego, a zakończy się po niecałych trzech godzinach.

W Stanach ostatnie całkowite zaćmienie Słońca nastąpiło w 1991 roku, ale podziwiać je mogli jedynie mieszkańcy Hawajów. Co więcej, ścieżka zjawiska na mapie jest o tyle wyjątkowa, że oglądać je będą jedynie Amerykanie, co nie zdarzyło się tak naprawdę od uzyskania niepodległości Stanów Zjednoczonych, czyli od 1776 roku.

Zaćmienie w USA
Fotografia: Google Maps

W sieci będzie gorąco

W dzień zaćmienia z pewnością media społecznościowe wypełnią się zdjęciami otagowanymi hasłem #solareclipse2017. Podekscytowani są przede wszystkim naukowcy z NASA - na tyle, by uruchomić specjalną stronę internetową odliczającą czas do tego wydarzenia. Wszystkie dane służące zaplanowaniu dokładnej obserwacji można znaleźć zarówno na oficjalnej stronie Eclipse.gsfc.nasa.gov oraz Eclipse2017.org. Najdłużej wpatrywać się w niebo będą mieszkańcy stanu Kentucky. Jak podaje strona Eclipses.eu, to tam Słońce będzie przysłonięte przez 2 minuty i 40 sekund.

Wyjazd na unikalne w skali światowej widowisko zapowiedziało już Polskie Towarzystwo Miłośników Astronomii. Chętni wyruszą 15 sierpnia, by tylko na chwilę zatrzymać się w stanie Wyoming. Przemieszczając się po drodze stanowej numer 26 będą mogli wybrać dogodny punkt do obcowania z tym zjawiskiem. W planach PTMA docelowo jest odwiedzenie co najmniej sześciu stanów. W tym terminie organizowanych będzie zresztą sporo wycieczek śladami zaćmienia, jednak koszty takiej wyprawy sięgają kilku tysięcy złotych.

Zaćmienie w pigułce

Jest to zjawisko astronomiczne powstające w momencie znalezienia się Księżyca pomiędzy Słońcem a Ziemią. Zaćmienia dzielą się na częściowe, całkowite (o którym mowa w tym przypadku), a także obrączkowe i hybrydowe. Aby je oglądać, należy zaopatrzyć się w specjalne okulary lub filtry fotograficzne, które umożliwią bezpieczną obserwację bez narażenia oczu na uszkodzenie.

W Polsce częściowe zaćmienia nastąpią w czerwcu 2020 i 2021 roku, ale na całkowite przyjdzie nam sporo poczekać. Obszar między Bałtykiem a Tatrami skryje cień dopiero... w 2135 roku.

Zaćmienie Słońca
Fotografia: NASA
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów