Na niebie pojawi się Różowy Księżyc. Kwietniowa pełnia zahipnotyzuje obserwatorów

Mateusz Patyk 11.04.2017
Różowy Księżyc pełnia
Fotografia: Flickr.com/seabamirum

Choć nazwa wskazuje na nietypowy kolor kosmicznego obiektu, tak naprawdę pochodzi od... kwiatów.

11 kwietnia nastąpi pierwsza w tym miesiącu pełnia Księżyca, zwaną "Różową".

Jak podaje serwis Space.com, szczególnie wtedy można spodziewać się spektakularnego widoku jasnej kuli na nocnym niebie. Ale wszyscy amatorscy obserwatorzy z aparatem w ręku mogą poczuć się nieco zawiedzeni prawdziwą barwą tego zjawiska.

Rozczarowanie wynika z nazewnictwa, które budzi wiele nieporozumień. Otóż Różowym Księżycem nazywana jest każda kwietniowa pełnia kosmicznego sąsiada Ziemi. Wymyślili ją Indianie, którzy chcieli określić w ten sposób termin pojawienia się Księżyca w całej swej krasie na wiosennym niebie. 

Inspirację znaleźli na łące. To właśnie w kwietniu dzikie grunty Ameryki Północnej porastają różowe kwiaty, które zaczynają wtedy kwitnąć. Rośliny te są uznawane za symbol "nowego początku".

różowe kwiaty
Fotografia: Pixabay.com

Lepnica bezłodygowa, nazywana potocznie "kwitnącym mchem".

Różowy Księżyc jest znakiem do rozpoczęcia kilku religijnych świąt na całym świecie, takich jak narodziny Hanumana w Indiach, początek Paschy dla Żydów, ale sygnalizuje również Wielki Tydzień u chrześcijan, ponieważ Wielkanoc odbywa się co roku w pierwszą niedzielę po wiosennej pełni Księżyca.

Zgodnie z informacjami podanymi na portalu TVNmeteo.TVN24.pl, pełnia ma duży wpływ na zachowanie człowieka. W tym czasie ludzie mogą mieć problemy z zasypianiem i narzekać na pogorszone samopoczucie.

Ponadto naukowcy w Japonii zauważyli, że wystarczy tylko jedna księżycowa pełnia, aby co najmniej 1000 kobiet urodziło znacznie przed lub po zaplanowanym przez lekarzy terminie.

Zjawisko astronomiczne zwane Różowym Księżycem ma potrwać do późnych godzin nocnych 12 kwietnia. Naturalny satelita Ziemi będzie widoczny na niebie po przeciwnej stronie niż Słońce.

Różowy Księżyc 2017
Fotografia: Twitter.com/CodyRobertJudy

Jedno z pierwszych zdjęć zrobionych podczas tegorocznej "różowej" pełni Księżyca.

Różowy Księżyc
Fotografia: Instagram.com/thelotusmermaid
Różowy Księżyc 2017
Fotografia: Instagram.com/theearthsgems
Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów