Zdolność kredytowa – dlaczego jest tak istotna?

Para obliczająca swoją zdolność kredytową
Fotografia: Shutterstock

Zdolność kredytowa jest kluczowym zagadnieniem dla każdej osoby, która decyduje się na wzięcie kredytu. Dlaczego jest tak ważna i od czego zależy?

Zaciągnie kredytów jest na porządku dziennym. Na wzięcie kredytu decydujemy się pod wpływem różnych czynników – marzymy o własnym mieszkaniu, brakuje nam pieniędzy na zorganizowanie imprezy, chcemy kupić samochód albo mamy wiele nagłych wydatków. Branie kredytu wiąże się z wieloma obowiązkami wobec banku, a jego zaciągnięcie wcale nie jest takie łatwe. Czym jest zdolność kredytowa i dlaczego jest tak ważna, gdy decydujemy się pożyczyć pieniądze od banku?

Zobacz także: Kredyt bierz z głową. Co musisz wiedzieć, gdy się zdecydujesz?

Zdolność kredytowa – co to?

Uzyskanie pozytywnej odpowiedzi od banku na wzięcie kredytu nie jest łatwe. Żaden bank nie zdecyduje się przyznać pieniędzy w ciemno – najpierw zostaniesz dokładnie sprawdzony, bank przeanalizuje twoje zarobki, wydatki, pożyczki, sprawdzi też twój stan cywilny oraz zorientuje się, ile osób liczy twoja rodzina.

Zdolność kredytowa to nic innego jak możliwość spłaty zaciągniętego kredytu wraz z odsetkami w określonym w umowie terminie. Bez zdolności kredytowej, bank nie wypłaci nam pieniędzy, dlatego jest ona najważniejszym elementem procedury kredytowej.

Zdolność kredytowa – jak sprawdzić?

Zdolność kredytową wylicza bank. Gdy chcemy wziąć kredyt, bank sprawdzi wysokość naszych przychodów oraz wydatków w miesiącu – będzie go interesować, czy zostają nam dodatkowe pieniądze, które mogłyby posłużyć spłacie kredytu. Bank przejrzy też nasz życiorys - gdzie pracujemy i na jakich warunkach, nasz stan cywilny, status mieszkaniowy i majątkowy. Dokładnie zostanie sprawdzona również nasza historia kredytowa. Warto wiedzieć, że ewentualne nieuregulowane pożyczki, źle wpłyną na naszą zdolność kredytową i mogą ją znacznie obniżyć.

Zdolność kredytowa może być różna w zależności od banku, w którym planujemy zaciągnąć kredyt. Każda osoba, która ubiega się o kredyt, powinna się do tego przygotować – spłacić wzięte pożyczki oraz sprawdzić swoją historię kredytową. Pamiętaj, że bank niczego nie przeoczy!

Zobacz także: Spadek – wszystkie formalności, o których powinieneś wiedzieć

Zdolność kredytowa – jak ją zwiększyć?

Najłatwiej będą miały osoby, które są zatrudnione na umowę o pracę – taki rodzaj umowy najbardziej satysfakcjonuje bank, co nie oznacza, że osoby zatrudnione w innej formie, nie mają szans na kredyt.

Co zrobić, żeby zwiększyć swoją zdolność kredytową?

 • spłać wszystkie kredyty i pożyczki
 • zlikwiduj karty kredytowe
 • sprawdź swoją historię kredytową
 • weź kredyt na krótszy czas – im dłuższy czas spłaty kredytu, tym większe opłaty za jego obsługę
 • weź kredyt wspólnie z bliską osobą – może to być małżonek, rodzic, partner
 • wybierz równe raty
 • przemyśl, w której walucie weźmiesz kredyt – pamiętaj, że obce waluty są uzależnione od ciągłych zmian kursów

Zdolność kredytowa – jak ją budować?

Do wzięcia kredytu warto się przygotować i już wcześniej pomyśleć o odpowiednim zabezpieczeniu. Wyrób sobie wcześniej dobrą historię kredytową, dzięki temu otrzymasz kredyt na lepszych warunkach. Zła historia lub jej brak wpłynie negatywnie.

Co zrobić, żeby zadbać o odpowiednią wysokość kredytową?

 • każdą pożyczkę przemyśl dokładnie
 • buduj zdolność kredytową przez zaciągnie kredytów na drobne rzeczy – w ten sposób udowodnisz, że jesteś w stanie spłacić wysokość raty w terminie i nie będziesz dla banku anonimowy
 • kup dowolny produkt na raty
 • nie przekraczaj limitów kredytowych
 • raty spłacaj w terminie
 • wyraź zgodę na przetwarzanie informacji o twoich kredytach
 • miej kontrolę nad swoją historią kredytową
 • rozmawiaj z kredytodawcami – w ten sposób możesz się dowiedzieć wielu niezbędnych rzeczy

Zobacz także: Płaca minimalna 2019 – ile wynosi nowa najniższa krajowa?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów