Zasiłek chorobowy – komu się należy i kto go wypłaca?

Chora kobieta w łóżku
Fotografia: Shutterstock

Zasiłek chorobowy jest wsparciem dla pracownika wtedy, gdy zachoruje. Pracownik na czas choroby nie będzie mógł stawić się w pracy, ale otrzyma wynagrodzenie. Komu i w jakich okolicznościach należy się zasiłek chorobowy oraz kto taki zasiłek wypłaca?

Choroba lub nawet niegroźne przeziębienie dotyka wszystkich, dlatego każdy pracownik pójdzie kiedyś na zwolnienie lekarskie, w czasie którego nie będzie mógł pracować. Lekarz skieruje pracownika na popularne L-4, wyznaczy liczbę dni na odpoczynek, regenerację i zebranie sił. Co się zatem stanie z pieniędzmi takiego pracownika? Czy chorowanie oznacza, że pracownik otrzyma mniejszą pensję? Sprawdziliśmy!

Zobacz także: Skierowanie NFZ – jakie warunki należy spełnić, żeby je dostać?

Zasiłek chorobowy – czym jest?

W momencie choroby, nie jesteśmy zdolni do pracy. Lekarz wypisuje nam zwolnienie lekarskie, które zobowiązuje nas do odpoczynku i pozostania w domu. Zasiłek chorobowy przysługuje każdemu ubezpieczonemu pracownikowi. Zasiłek chorobowy przysługuje za każdy dzień niezdolności do pracy, nie wyłączając dni wolnych od pracy.

Zasiłek chorobowy – kogo dotyczy?

Warto wiedzieć, że prawa do zasiłku chorobowego nie dostaje się od razu. Jest to prawo, które nabywamy z czasem. Zasiłek chorobowy otrzymają pracownicy, podlegający obowiązkowemu ubezpieczeniu, na przykład pracują na umowę o pracę.

Ile czasu trzeba oczekiwać, by mieć prawo do zasiłku chorobowego?

 • osoby zatrudnione na umowę o pracę, zyskują takie prawo po upływie 30 dni nieprzerwanego ubezpieczenia,
 • osoby dowolnie opłacające ubezpieczenie lub prowadzące własną działalność, nabywają takie prawo po upływie 90 dni nieprzerwanego ubezpieczenia.

Zasiłek chorobowy – ile dni?

To, ile pracownik może przebywać na zwolnieniu lekarskim, zostało ściśle określone. Czy wiedziałeś, że maksymalnie możesz chorować przez 182 dni? W przypadku ciąży ten czas wynosi 270 dni.

Do 34. dnia twojej choroby to pracodawca wypłaca ci pieniądze, po przekroczeniu tego czasu, będziesz otrzymywać pieniądze od ZUS.

Jak to wygląda z wysokością pensji? Za czas zwolnienia dostajesz 80% pensji, przy leczeniu szpitalnym wynosi 70% pensji, natomiast kobietom w ciąży należy się 100% pensji.

Zobacz także: Składki ZUS – czym są i kto je odprowadza?

Zasiłek chorobowy – bez oczekiwania

Jak już wspomnieliśmy, prawo do zasiłku chorobowego nabywa się z czasem. Są oczywiście przypadki, w których prawo do zasiłku chorobowego nabywa się od razu. W jakich przypadkach?

 • w przypadku absolwentów szkół lub szkół wyższych, pod warunkiem, że w ciągu 90 dni od dnia ukończenia szkoły zostali objęci ubezpieczeniem chorobowym lub przystąpili do ubezpieczenia chorobowego,
 • w przypadku ubezpieczonych, których niezdolność do pracy spowodowana została chorobą zawodową lub wypadkiem w pracy czy w drodze do pracy,
 • w przypadku ubezpieczonych obowiązkowo, którzy już mogą się wykazać co najmniej 10- letnim okresem obowiązkowego ubezpieczenia chorobowego,
 • w przypadku posłów i senatorów, którzy przystąpili do ubezpieczenia chorobowego w ciągu 90 dni od ukończenia kadencji.

Zasiłek chorobowy – po ustaniu zatrudnienia

Prawo do zasiłku chorobowego mają również osoby, które straciły pracę. W jakim przypadku? Gdy niezdolność do pracy trwała bez przerwy co najmniej 30 dni i powstała nie później niż w ciągu:

 • 14 dni od ustania zatrudnienia,
 • 3 miesięcy od ustania zatrudnienia w razie choroby zakaźnej.

Zasiłek nie przysługuje, jeśli osoba ma prawo do renty, emerytury, zasiłków czy urlopu na podratowanie zdrowia.

Zasiłek chorobowy – kto nie dostanie?

Niektórzy chorzy mają prawa do otrzymania zasiłku chorobowego. Można wyróżnić kilka przypadków, jakich?

 • chory nie dostanie zasiłku chorobowego w okresie urlopu bezpłatnego,
 • chory nie dostanie zasiłku chorobowego w okresie urlopu macierzyńskiego,
 • chory nie dostanie zasiłku chorobowego za okres pierwszych pięciu dni, jeżeli niezdolność do pracy została spowodowana nadużyciem alkoholu,
 • chory nie dostanie zasiłku chorobowego za okres objęty zaświadczeniem lekarskim, w przypadku jego sfałszowania.

Zobacz także: Prawa pacjenta - czyli jak odnaleźć się w służbie zdrowia?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.
Rozwiąż quiz

Jakim typem pracownika jesteś?

5 pracowników siedzą na krzesłach. Są ubrani bardzo elegancko.

1. Co robisz zaraz po wejściu do pracy?

Oceń artykuł

Komentarze

Przeczytaj więcej

Więcej newsów